
Gry planszowe dla dorosłych – 10 najlepszych gier w które do tej pory grałam cz. 1
Za oknem pochmurno i zimno. Aż nie chce się wychodzić z domu, dlatego dzisiaj podrzucam Wam pięć gier, w które możecie zagrać w długie zimowe wieczory. Niektóre są idealne dla par oraz rodzin, a w inne możecie zagrać podczas spotkań towarzyskich. Gry ułożyłam w porządku chronologicznym od tych, które najbardziej lubię, choć nie był to łatwy wybór. Kolejne pięć opiszę w drugiej części tego wpisu.
1. Wsiąść do pociągu…

Gra idealna dla podróżnika i pasjonata geografii, dlatego zajmuje u mnie pierwsze miejsce 🙂 Mam wrażenie, że gra nigdy się nie nudzi i mogę w nią grać godzinami. Jak do tej pory grałam w „Wsiąść do pociągu USA” oraz „Wsiąść do pociągu Europa”. Na rynku dostępnych jest jeszcze dużo innych wersji tej gry, część z nich to dodatki w innych wersjach językowych. Pierwszą grą było „Wsiąść do pociągu USA” – była to podstawowa wersja gry. W późniejszej „Wsiąść do pociągu Europa” dodano tunele i mosty. Z tego względu gra robi się ciekawsza, a zarazem nieco trudniejsza.
Dla kogo?
- od 2 graczy
- wiek od 8 lat
- średni czas gry 45 min
Opis gry
Gracze dostają kilka biletów na pociąg i mają dojechać z punktu A do punktu B, znajdujących się często przeciwległych końcach mapy. Mogą zrealizować połączenie, kiedy mają w swoim posiadaniu wystarczającą ilość kart odpowiedniego koloru. Jeśli gracze zmierzają w tym samym kierunku, mogą blokować sobie trasy i któryś z graczy musi rezultacie poprowadzić swoją trasę dookoła. Niewątpliwą zaletą gry są proste zasady, mogą w nią grać nawet dzieci. Grając możemy poznać miasta i stolice poszczególnych krajów oraz zapamiętać gdzie są położone. Oczywiście jeśli wybierzemy grę „Wsiąść do pociągu Europa” szczegółowość mapy będzie większa, niż wtedy gdy zagramy w wersję „dookoła świata”.
Wersje podstawowe
- Wsiąść do pociągu USA – pierwsza wersja gry, najbardziej podstawowa
- Wsiąść do pociągu Europa – urozmaicona o tunele i mosty
- Wsiąść do pociągu dookoła świata
- Wsiąść do pociągu kraje północy
- Wsiąść do pociągu Niemcy
Dodatki
Do gry dostępnych jest również kilka dodatków. Możemy je dokupić kiedy mamy już w swoim domu jedną z wersji podstawowych, ponieważ do dodatków nie są dołączone karty i figurki wagonów. Zaletą dodatków jest rozszerzony zbiór zasad, które zmieniają postać rozgrywki.
- Wsiąść do pociągu pierwsza podróż – Dodatek dla dzieci.
- Wsiąść do pociągu Wielka Brytania i Pensylwania – Zawiera jedną dwustronną planszę. Na mapie Wielkiej Brytanii musimy kupować technologie, a na mapie Pensylwanii inwestować rozwijające się spółki.
- Wsiąść do pociągu Azja – Zawiera jedną dwustronną planszę. Pierwsza z nich to Azja współczesna, a druga Azja za czasów jedwabnego szlaku. Zaletą gry jest to, że możemy zagrać w nią w wariancie drużynowym.
- Wsiąść do pociągu Indie i Szwajcaria – W pudełku znajduje się jedna dwustronna plansza. Mapa Indii z roku 1911 i mapa Szwajcarii gdzie możemy budować połączenia także z ościennymi państwami.
- Wsiąść do pociągu Afryka – Zawiera 45 kart terenów podzielonych na kategorie kolorystyczne. Mamy do dyspozycji pustynię/sawannę, dżunglę/las oraz góry/klify. Karty pozwalają pod pewnymi warunkami podwoić wartość budowanych tras.
- Wsiąść do pociągu Francja i Dziki Zachód – Trzeba najpierw wybudować tory. Na dzikim zachodzie można kontrolować miasta przy liniach kolejowych.
- Wsiąść do pociągu Holandia – Większość połączeń jest podwójna, gracze muszą dodatkowo opłacać przejazd za pomocą kwitów przejazdowych. Gracz, który zajmie drugą nitkę płaci pierwszemu graczowi odpowiednią kwotę.
- Wsiąść do pociągu Nowy Jork – Mała mapa, krótkie odcinki i skrócona rozgrywka, dla początkujących.
- Wsiąść do pociągu Niemcy – Posiada 60 pionków pasażerów, za których przewóz możemy zarobić dodatkowe punkty.
Dodatki karciane
- Europa 1920 – Ma 55 nowych biletów oraz magazyny i zajezdnie.
- USA 1910 – Ma 39 nowych biletów i 3 nowe tryby rozgrywki.
2. Ego
Grę lubię dlatego, że dzięki niej można się lepiej poznać i dowiedzieć o sobie czegoś więcej. Możemy też sprawdzić co myślą o nas inni i jak dobrze nas znają.
Dla kogo
- 2-6 graczy,
- wiek od 14 lat,
- średni czas gry 30 min
Opis gry
Typowa gra towarzyska. Gracze losują pytanie z puli 400 pytań i czytają je na głos. Pytania są bardzo różne, od banalnych np. o ulubiony kolor, po skomplikowane kwestie społeczne i duchowe. Każde pytanie ma trzy możliwe odpowiedzi. Po odczytaniu pytania gracz odkłada żeton ze swoją odpowiedzią na stół (zakryty), a pozostali gracze próbują obstawiają jedną lub dwiema monetami jak odpowiedział pytający.
3. Kolejka
Lubię gry, w których trzeba myśleć i ustalać taktykę. W Kolejce trzeba przewidywać dużo ruchów naprzód, ale musimy liczyć się także z tym, że życie jest nieprzewidywalne i różne sytuacje na drodze mogą popsuć nasze plany.
Dla kogo
- 2-5 graczy
- wiek od 12 lat
- średni czas gry 60 min
Opis gry
Gra przenosi nas do czasów PRL-u. Celem gry jest kupienie wszystkich przedmiotów znajdujących się na liście zakupów. Oczywiście nie wszystkie towary są dostępne od ręki i w pożądanych ilościach. Gracze ustawiają się w kolejkach do sklepów, do których co turę następuje dostawa towary. Gracze mają też karty, które zmieniają zasady rozgrywki i dają różne przywileje, co sprawia, że gra staje się ciekawsza i bardziej nieprzewidywalna.
4. Tzolk’in Kalendarz Majów
Bardzo dużym plusem tej gry jest bardzo staranne wykonanie wszystkich elementów oraz mechanizmu koła zębatego, który pełni funkcję kalendarza. W tej grze, tak samo jak w kolejce, musimy planować swoje ruchy z dużym wyprzedzeniem.
Dla kogo
- od 2-4 graczy,
- wiek od 13 lat
- średni czas gry 90 min
Opis
W grze wcielamy się w rolę przywódcy jednego z plemion. Nasi robotnicy muszą zbierać plony, pozyskiwać surowce, wznosić budowle oraz robić wszystko, aby uniknąć gniewu bogów. Gra ma odgórnie przewidziany czas, po którym trzeba zliczyć wszystkie punkty i dopiero wtedy dowiadujemy się kto został zwycięzca.
5. Catan

Catan, czyli dawniej Osadnicy z Catanu, jest jedną z pierwszych tych tego typu gier na rynku.
Dla kogo
- 3-4 graczy
- od 10 lat
- średni czas gry 75 min
Opis
Wcielamy się pierwszych osadników, którzy Przybyli na wyspę Catan. Wznosimy tam osady i i zaopatrujemy się surowce niezbędne do późniejszego rozwoju naszych wiosek.
Graliście w którąś z tych gier? Czy moglibyście jeszcze coś dodać do tej listy?
Może Ci się spodobać

Wiosenne dekoracje z materiału
2 marca 2016
Domowa dżungla czyli jak wyhodować własne tropikalne rośliny
22 sierpnia 2018