Kiełkownica słoikowa – najlepszy patent na uprawę kiełków w domu

Jeszcze do niedawna kiełki kojarzyły mi się tylko z Wielkanocną uprawą rzeżuchy na białej tacce pokrytej watą i polanej wodą. Od jakiegoś w supermarketach można kupić gotowe kiełki, najczęściej rzodkiewki, brokuła, jarmużu i buraka, w małym plastikowym pojemniku zawiniętym w folię, ale cena gotowych kiełków jest dość wysoka. W dzisiejszym poście opiszę jak szybko i wygodnie uprawiać kiełki w domu przy pomocy własnoręcznie zrobionej kiełkownicy.

Gdzie kupić kiełki

Nasiona na kiełki można kupić w sklepach ogrodniczych, w supermarketach i w internecie. Wybór nasion jest spory, ale warto pamiętać, żeby na opakowaniu było napisane, że są to nasiona na kiełki. Prawdopodobnie nie różną się one od zwykłych nasion do wysiewu w gruncie, ale mogą zawierać w sobie szkodliwe substancje szkodnikobójcze.

Ja w swojej kolekcji mam kiełki:

 • rzodkiewki
 • brokuła
 • jarmużu
 • buraka ćwikłowego
 • rzeżuchy

Dostępne sposoby wysiewu kiełków

Na wacie / ligninie

Watę lub ligninę polewamy woda i wysypujemy kiełki, co jakiś czas podlewamy. Plusem jest, że kiełki wyglądają ładnie na parapecie okiennym i mogą postać trochę dłużej zanim się zepsują. Minusem jest to, że kiełki przywierają do waty i ciężko jest je oddzielić.

W kiełkownicy

Specjalne kiełkownice, również wielopoziomowe, można kupić w supermarketach i internecie. Przy uprawie trzeba pilnować, żeby kiełki miały zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza, jeżeli tacki stoją jedne na drugich. Kiełkownice są zazwyczaj sporej wielkości, więc pozwalają produkować kiełki w miarę szybko i na okrągło w dużych ilościach. Gotowe kiełki można przechowywać w lodówce przez około tydzień.

W słoiku z gazą

Do budowy potrzebujemy słoik oraz gazę i gumkę recepturkę. Do słoika wsypujemy kiełki tak, żeby przykryły całe dno. Następnie zalewamy je wodą, aby zostały całkowicie przykryte, ale mniej niż połowę słoika. Odstawiamy na noc w wodzie w ciemne miejsce. Rano wylewamy wodę i płuczemy kiełki. Następnie ponownie zostawiamy nasiona przykryte wodą i co jakiś czas przepłukujemy. Za każdym razem mocujemy na górze słoika gazę za pomocą gumki.

W słoiku z dziurkowaną nakrętką

Według mnie najprostszym rozwiązaniem jest uprawa kiełków w słoiku i ten sposób na razie testuję. Mój słoik z dziurkami to udoskonalona wersja słoika z gazą. Podobne słoiki można kupić m.in. na Allegro za ok. 30 zł, możemy też taki słoik zrobić samemu w domu.

Użyłam w tym celu standardowej wielkości słoika po nutelli. W plastikowym wieczku robimy dużo małych dziurek, żeby zapewnić kiełkom wentylację. Do słoika wsypujemy kiełki tak, aby przykryły całe dno. Następnie zalewamy je wodą do wysokości nasion i potrząsamy słoikiem, aby woda została równomiernie rozprowadzona. Nadmiar wody wylewamy przez dziurki. Słoik odstawiamy w jasne i ciepłe miejsce na kilka dni (w zależności od informacji na opakowaniu kiełków). Przykładowo na kiełki rzodkiewki musimy poczekać ok. 5 dni a kiełki buraka 10 dni. Codziennie sprawdzamy wilgotność, dolewamy wodę i potrząsamy słoikiem. Dzięki temu zapewnimy wszystkim kiełkom równy dostęp do światła i wody. Co jakiś czas przepłukujemy nasiona, żeby nie zapleśniały. Gdy kiełki są gotowe zalewamy słoik wodą, aby wypłukać osłonki (jako lżejsze wypływają na wierzch) i wyjmujemy zawartość do pojemniczka 🙂

kiełkownica słoikowa z dziurkami
Kiełki buraka

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • kiełki muszą stać w miejscu półcienistym i przewiewnym
 • do podlewania i przepłukiwania należy stosować wodę przegotowaną
 • osłonki po nasionach należy usunąć, bo szybko pleśnieją

Dlaczego warto?

 • kiełki zawierają w sobie wiele witamin i wartości odżywczych (nowa roślina potrzebuje ich do wzrostu)
 • są lekkostrawne i niskokaloryczne
 • są potrzebne dla głównie wiosną, gdy nasz organizm regeneruje się po zimie, a na rynku nie są jeszcze dostępne młode owoce i warzywa

Macie jakieś swoje sposoby uprawy kiełków w domu, którymi chcielibyście się podzielić? A może zachęciłam Was do uprawy kiełków w słoiku? Czekam na Wasze komentarze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *