Postanowienia noworoczne: #3 Chcę oszczędzać pieniądze za granicą, czyli jak wydawać mniej w obcych walutach

W tym wpisie kontynuuję i uzupełniam poprzedni wpis o oszczędzaniu na zakupach. Każdy kto podróżuje poza Polskę na pewno choć raz zetknął się z dylematem jak zaoszczędzić na przewalutowaniu i jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę w kantorze? Te i inne wątpliwości mam nadzieję rozwiać dzisiejszym postem, a dodatkowo mam dla was kody rabatowe!

Płatności kartą

Nowością w ostatnich latach są pozabankowe usługi finansowe. Często oferują one wielowalutowe karty płatnicze, które pozwalają nam płacić bez prowizji za przewalutowanie, po korzystnych kursach operatora karty. Dzięki odpowiednim kartom możemy sporo zaoszczędzić na prowizjach za przewalutowanie robiąc zakupy za granicą. Poniżej opisuję kilka najciekawszych rozwiązań niebankowych i dla porównania kantor bankowy.

Curve

Ciekawa usługa finansowa, która oferuje nam swoją wielowalutową kartę płatniczą z korzystnymi bezprowizyjnymi przewalutowaniami. Dodatkowo możemy przesyłać pieniądze znajomym oraz otrzymać zwrot za płatności (cashback) u kilku wybranych przez nas partnerów. Lista partnerów do wyboru jest dość długa, ale z racji pochodzenia karty są to głównie sklepy angielskie. Na szczęście znajdziemy tu kilka pozycji działających również w Polsce. Kartą zarządzamy wyłącznie przez aplikację mobilną, w której możemy przeglądać historię wszystkich transakcji i kursy po jakich zostały przeliczone na walutę rozliczeniową.

Zasada działania Curve jest podobna do „przedłużacza”. Podpinamy pod konto posiadane karty debetowe i kredytowe określając ich prawdziwą walutę. Następnie płacimy otrzymaną kartą Curve w walucie kraju, w którym jesteśmy, a transakcja na podpiętej karcie zostanie zaksięgowana w zdefiniowanej wcześniej walucie. Na przykład płacąc kartą w Norwegii transakcja na karcie Curve zostanie wykonana w NOK, ale na naszej podpiętej karcie odnotowana zostanie płatność w PLN.

Do Curve możemy podpiąć wiele kart, co daje nam ciekawą możliwość posiadania w portfelu jednej karty zastępującej wiele fizycznych, a więc mniej plastiku do noszenia w portfelu 🙂

Kod rabatowy

Podając przy rejestracji kod polecenia „DOXXYQMD” zyskacie £5 na wirtualnej karcie płatniczej. Na tą samą kartę trafiać będą zwroty za płatności kartą u wybranych partnerów. Aby skorzystać z tej kwoty warto przeliczyć sobie ją na złotówki po obecnym kursie i dokonać płatności poniżej oczekiwanej kwoty wybierając kartę wirtualną jako aktywną. Wówczas konto praktycznie się wyzeruje a my zrobimy zakupy za darmo.

Revolut

Chyba najpopularniejsza z pozabankowych usług finansowych. Oferuje konta w wielu walutach, usługę kantoru wirtualnego z korzystnymi kursami wymiany oraz kartę pozwalającą płacić bez prowizji w 150 różnych walutach. Dodatkowo możemy wykonywać szybkie przelewy do znajomych. Kontem i kartą zarządzamy wyłącznie poprzez aplikację mobilną. Pozwala ona kontrolować bardzo dużo parametrów karty i oferuje dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe.

Aby skorzystać z karty Revolut musimy najpierw doładować konto za pomocą przelewu lub karty płatniczej. To sprawia, że jest przez niektóre terminale traktowana jako karta przedpłacona i nie wszędzie jest akceptowana jako środek płatniczy. Ciekawostką jest możliwość utworzenia dodatkowej wirtualnej karty płatniczej, dzięki czemu możemy bezpieczniej płacić w internecie. Zgromadzone środki możemy przelać na dowolne posiadane przez nas konto, ale realizacja przelewu z Anglii (kraju pochodzenia karty) trwa kilka dni.

Kod rabatowy

Rejestrując się z polecenia możecie zyskać od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych po spełnieniu warunków promocji. Niestety kwota jest uzależniona od obecnej promocji, więc jeżeli jej nie ma warto zaczekać, bo może się wkrótce pojawić ponownie.

Kantor Alior

Kantor internetowy Alior Banku to jedyne rozwiązanie bankowe w zestawieniu. Dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu nasze środki przechowywane na rachunkach kantoru są bezpieczne. Jako jedyne z prezentowanych rozwiązań pozwala płacić rachunki za granicą za pomocą przelewu tam, gdzie wymagane jest podanie numeru referencyjnego. Oferuje nam konta w 23 walutach i w miarę korzystne kursy przewalutowań. Do tego dostajemy kartę debetową, którą możemy płacić bez prowizji w 160 walutach, z czego wspomniane 23 bezpośrednio z posiadanych rachunków. Dostęp do konta uzyskamy za pomocą aplikacji mobilnej oraz przez stronę internetową.

Konto daje nam możliwość wypłacenia pieniędzy w gotówce w bankomatach i oddziałach banku. Możemy też planować wymiany walut określając jaki kurs zakupu lub sprzedaży jest dla nas atrakcyjny i po jakim transakcja ma zostać zrealizowana w przyszłości. Konta możemy zasilać przelewem, a już wkrótce także poprzez doładowanie kartą płatniczą. Pieniądze możemy wypłacić z konta przelewem, który jest darmowy w ramach naszego licznika. Jak to działa? Dla każdej waluty ustanowiony jest licznik, który zwiększany jest przy każdym zakupie waluty, a zmniejszany przy jej przelewie z konta. Zasada jest prosta, im więcej wymieniasz tym więcej środków możesz wycofać z konta, co dla zwykłego użytkownika (który wydaje a nie odbiera pieniądze) nie stanowi żadnego problemu. Dostępna jest też funkcjonalność podziału płatności, np. za spotkanie ze znajomymi na mieście.

Kod rabatowy

Dzięki rejestracji z polecenia z użyciem tego kodu „P2C93PHX7MT9” możecie zyskać 50 zł, a karta wydana przez bank to zawsze pewniejsze rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli sporo podróżujecie po strefie Euro.

Podsumowanie

Dzięki kartom walutowym możecie znacznie zredukować koszty pobytów zagranicznych, zwłaszcza w krajach o niepopularnych walutach. Niestety każda karta wielowalutowa wymaga od nas trochę uwagi. Zdarza się, że nadgorliwy terminal zaproponuje nam przeliczenie płatności (DCC) na walutę karty (wykrywaną np. jako GBP) i w efekcie zamiast korzystnego przewalutowania NOK->PLN zapłacimy podwójnie NOK->GBP i GBP->PLN.

Mam nadzieję, że wpis się wam przyda i dzięki niemu zaoszczędzicie na wakacjach 🙂 Znacie jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania? Podzielcie się nimi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *