Bryggen

Bergen – co zobaczyć w 1 dzień + fotorelacja

Przed przyjazdem do Bergen kojarzyłam to miasto jedynie z zabytkowej dzielnicy Bryggen wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te urokliwe kolorowe domki szczególnie podobały mi się na zdjęciach zrobionych zimą, gdy wszędzie dookoła króluje biel. W dzisiejszym wpisie pokażę wam, co udało nam się zwiedzić w czasie jednego dnia spędzonego w Bergen. Według mnie jeden dzień w zupełności wystarczy na zobaczenie najważniejszych atrakcji. Bergen było kiedyś stolicą Norwegii, a dzisiaj jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miast regionu.

Byparken – park miejski

Swoją przygodę z Bergen rozpoczęliśmy od całkiem rozległego parku miejskiego. Kierując się w stronę centrum weszliśmy w jedną z uliczek, po drodze mijając budynek telekomunikacji narodowej z 1927 roku, obecnie galerię handlową Telegrafen.

Ciekawostką są sklepy z włóczkami, które spotkaliśmy po raz pierwszy w Norwegii. Prawdopodobnie w trakcie długich zim jest to główne zajęcie mieszkańców kraju północy, którzy gotowe swetry sprzedają turystom za równowartość około 500 złotych.

Sklep z włóczkami

Kościół dziecięcy Nykirken

Przemieszczając się dalej wzdłuż portu dotarliśmy do jednego z kilku kościołów, na pozór wyglądającego normalnie. W kościele zastaliśmy księdza, który chętnie podzielił się z nami historią tego miejsca. Tam też dowiedzieliśmy się, że jest to kościół specjalnie dedykowany dla dzieci. Dzięki różnorodnym zajęciom artystycznym organizowanym przez parafię mogą się rozwijać na wielu płaszczyznach, np. malując, grając i śpiewając.

W Bergen znajdziemy również kościół dedykowany ludziom młodym pod wezwaniem św. Jakuba. Na przestrzeni lat ten mały kościółek zmienił się nie do poznania. Posiada studio nagraniowe, pokój audio-wideo oraz sceny, na których odbywają się koncerty.

Johanneskirken

Następnie zawróciliśmy do centrum i podeszliśmy do ceglanego neogotyckiego kościoła św. Jana. Został on wzniesiony w XIX wieku i jest największym kościołem w Bergen, a zarazem posiada najwyższą wieżę w mieście – 61 metrów.

Kościół rzymsko-katolicki św. Pawła

Od ceglanej świątyni kilkaset metrów dzieliło nas od jednego z nielicznych kościołów katolickich w Norwegii. Co ciekawe są tam odprawiane msze w różnych językach, w tym po polsku.

Torget – targ rybny

Następnie znów udaliśmy się do portu, gdzie pomiędzy starą a nową dzielnicą, zlokalizowany jest targ rybny. Kręci się tu mnóstwo ludzi, więc mało prawdopodobne jest, że do niego nie traficie 😉 Pierwszy targ otwarto w Bergen już w 1796 roku i działa w tym miejscu do dziś. Nawet jeżeli nie planujecie zakupów, warto przejść się po straganach, bo oprócz krabów, owoców morza i kawioru, sprzedają tam wyroby mięsne z dodatkiem mięsa renifera, łosia, a nawet foki!

Bryggen

Przechodząc dosłownie kawałek dalej znaleźliśmy się w starej dzielnicy miasta wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsze zabudowania powstały tam już w XI wieku, ale drewniana zabudowa była bardzo często trawiona przez pożary, dlatego Norwegowie wielokrotnie je odbudowywali. Największy pożar miał miejsce w 1702 roku i pochłonął prawie całe miasto. Na szczęście domy zostały solidnie odbudowane w pierwotnej formie. Wspomnę, że gdy wprowadzono tam zakaz palenia ognia wielu mieszkańców zmarło z wychłodzenia. Obecnie Bryggen to 61 domów, w których mieszczą się galerie i sklepy.

Twierdza Bergenhus

Idąc dalej wzdłuż nabrzeża dotarliśmy do zabytkowej twierdzy, której fragmenty pochodzą z XIII wieku, natomiast większość datowana jest na XIX w. W średniowieczu znajdował się tam pałac królewski, katedra i kilka kościołów. Potem zmieniono jej charakter na militarny, a w czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali ją do celów wojskowych. Współcześnie teren wokół twierdzy zamieniony został na park i służy celom wypoczynkowym.

Kościół Mariakirken

Kościół Najświętszej Maryi Panny stoi nieopodal twierdzy. Jest to najstarszy kościół w Bergen, został zbudowany w XII wieku w stylu romańskim. Od XV do XVIII wieku należał do kupców hanzeatyckich.

Kościół Mariakirken

Katedra

Tak oto dotarliśmy do ostatniego punktu na trasie, czyli katedry. Najstarszy kościół w tym miejscu zbudowano w XII wieku z drewna. A jak wiemy drewniane budowle często ulegały pożarom, więc i katedra była wielokrotnie odbudowywana. Natomiast późniejszego kamiennego kościoła nie oszczędziła bitwa z 1665 roku, po której ślad w postaci kuli armatniej znajdziecie na frontowej ścianie.

Kończąc naszą wyprawę postanowiliśmy przejść się jedną z urokliwych uliczek starego miasta.

Podoba Wam się Bergen? Byliście a może zamierzacie się wybrać? Podzielcie się w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *