Bazylika św. Petroniusza

Bolonia – miasto arkad – plan na 1 dzień zwiedzania

Bolonia to miasto spopularyzowane dzięki tanim połączeniom z Polski do Włoch. Właśnie dzięki temu, że najtańszy lot na majówkę znaleźliśmy z Katowic do Bolonii, postanowiliśmy że 1 dzień zwiedzania poświęcimy właśnie na to miasto. Bolonia znajduje się co prawda w regionie Emilia-Romania, ale Florencja, stolica Toskanii, jest oddalona od niej tylko o godzinę drogi samochodem i trochę dłużej pociągiem. Loty do Florencji i Pizy są zwykle sporo droższe, warto więc wybrać się do Bolonii.

Z czego znana jest Bolonia?

  • Znajduje się tu najstarszy na świecie uniwersytet, założony w 1088 roku. Studiowali na nim Polacy: Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski i Wincenty Kadłubek.
  • Prawie całe miasto zabudowane jest arkadami. Od czasów rzymskich, aż po dzień dzisiejszy służą one mieszkańcom jako osłona przed deszczem i promieniami słonecznymi. Takie arkady istniały za czasów rzymskich w wielu miastach, ale tu przetrwało ich najwięcej.
  • Podobno spaghetti bolognese zostało wymyślone właśnie w Bolonii i stąd wzięła się jego nazwa. Bolończycy jednak sos ten nazywają „al ragu”, a makaron jedzą tagliatelle a nie spaghetti. W Bolonii je się dużo odmian makaronu oraz tortellini i ravioli. Miałam okazję spróbować kilku włoskich potraw i smakują inaczej niż w Polsce. Mi najbardziej smakowały ravioli z ricottą i szpinakiem w sosie beszamelowo-ricottowym z orzeszkami pini 🙂

Zwiedzanie

W samym centrum Bolonii na Piazza Magiore w Palazzo del Podesta znajduje się bardzo nowoczesna informacja turystyczna. Możemy tam dostać mapę, która przyda nam się podczas zwiedzania. Miasto jest dość rozległe a ulice bardzo nieregularnie wyznaczone. Poniżej załączam mapkę z punktami odwiedzonymi przez nas i opisanymi dalej.

Sanktuarium Madonna di San Luca i prowadzące do niego arkady

Korzystając z tego, że po przylocie mieliśmy jeszcze trochę czasu, udaliśmy się samochodem na wysoką górę oddaloną kawałek od miasta. Łatwo jest ją znaleźć, ponieważ prowadzą do niej długie na prawie 2 km arkady. Są podobno najdłuższe i unikalne na skalę światową. Niestety na zwiedzanie wnętrza nieznacznie się spóźniliśmy.

Porta Lame

Do centrum miasta weszliśmy od północy obok Porta Lame i pod osłoną arkad przemknęliśmy do centrum.

Porta Lame

Basilica di San Francesco

Należący do Zakonu Franciszkanów kościół zbudowano w 1236 roku. Elewacja jest przykładem architektury romańskiej, natomiast we wnętrzu panuje francuski gotyk oraz dekoracje z terakoty. Z zewnątrz kościół nas nie zachwycił, natomiast warto przejść na jego tyły, gdzie znajdziemy kilka ozdobnych mauzoleów/sarkofagów stojących na trawniku.

Piazza Maggiore

Idąc w kierunku głównego placu Bolonii natknęliśmy się na parking pełen skuterów 🙂

Parking pełen skuterów

Fontana del Nettuno – Fontanna Neptuna

Fontannę, która stanowi symbol miasta wykonał rzeźbiarz Giambologna w XIV w. Z Neptunem związana jest legenda- autor rzeźby chciał ponoć wyrzeźbić Neptunowi większe przyrodzenie, ale kościół się na to nie zgodził. Rzeźbiarz sprytnie rozwiązał ten problem. Jak? Umieszczając palec wskazujący lewej ręki na odpowiedniej wysokości. Zobaczcie sami na kolejnym zdjęciu wykonanym z jednego z czarnych kwadratów ;). Jakich kwadratów znowu? Otóż podobno najlepszą perspektywę do oglądania ma ten kto stanie na czarnym kwadracie. A czarnych kwadratów jest kilka.

Bazylika św. Petroniusza – San Petronio

Bazylika według obliczeń jest na trzecim miejscu pod względem rozmiarów, zaraz po Bazylice św. Piotra w Watykanie i katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji. Na nas nie zrobiła tak wielkiego wrażenia, przynajmniej nie z zewnątrz. Może ze względu na to, że bryła jest ciemniejsza i co optycznie zmniejsza świątynię. Rozpoczętą w XIV w. budowę świątyni przerwano, bo papież nie chciał żeby świątynia była większa od tej w Watykanie. Budowa fasady nie została nigdy ukończona, ale wygląda jakby tak miało być.

Bazylika św. Petroniusza

Wejście do środka jest darmowe, ale niestety za robienie zdjęć we wnętrzu trzeba wnieść opłatę. Znajduje się tam mnóstwo kaplic oraz kalendarz astronomiczny. Światło słoneczne wpadające w południe przez mały otwór w sklepieniu wskazuje na odpowiedni fragment linii, na której zaznaczone są miesiące i dni.

W 2005 roku islamiści próbowali wysadzić bazylikę, bo na XV-wiecznym fresku Giovanniego da Modena, wśród potępionych w piekle, przedstawiono Mahometa. Zamach udaremniła włoska policja. My musieliśmy tylko przejść pobieżną kontrolę służb bezpieczeństwa.

Ceglane pałace

Przy głównym placu Bolonii wzniesionych zostało wiele pięknych i oryginalnych kamienic, m.in.:

  • Palazzo del Podestà – zbudowany w 1201 roku, jest najstarszym budynkiem na placu, został odnowiony w XV wieku.
  • Palazzo Re Enzo – ze skrzyżowaniem dla pieszych przykrytym pięknym krzyżowym sklepieniem
  • Palazzo dei Notai – zbudowany w XIV w. przez „Towarzystwo Notarialne”
  • Palazzo d’Accursio – zbudowany w 1290 roku i odnowiony po pożaże w 1425 roku, pełni rolę ratusza, galerii sztuki i muzeum
  • Palazzo dei Banchi – działali w nim bankierzy i kantorzy

Co je łączy? Otóż wszystkie zostały zbudowane z cegły. Stąd na wszystkich zdjęciach dominującym kolorem jest brunatna czerwień. Jedynie fontanna Neptuna oraz dolna część fasady bazyliki zbudowane zostały z marmuru. Całość sprawia przytłaczające, lekko ponure wrażenie. Aby odnaleźć się w mieście zajrzeliśmy do punktu informacji turystycznej mieszczącego się w podcieniach budynku stojącego w centrum placu.

Fasadę ratusza zdobi Madonna z dzieciątkiem, dzieło z terakoty z 1478 roku oraz majestatyczny portal Galeazzo Alessi, dodany w połowie XVI wieku, nad którym znajduje się brązowy posąg Grzegorza XIII. W XIV wieku istniał również drewniany i miedziany posąg papieża Bonifacego VIII (obecnie przechowywany w muzeum miejskim).

Katedra metropolitarna św. Piotra

Odchodząc kawałek na północ od placu dotrzemy do katedry św. Piotra. Istniejący tu w X wieku kościół znajdował się poza murami miasta. Następnie świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Ostateczny gotycko-barokowy kształt przyjęła w XVII i XVIII wieku.

W Bolonii bardzo popularne są rolety rzymskie montowane na zewnątrz – na poniższym zdjęciu w kolorze bordowym. W czasach rzymskich, podobnie jak dzisiaj, chroniły przed słońcem i co było nowością – pyłem z ulic. Materiał mógł również być moczony, dzięki czemu podnoszono wilgotność powietrza we wnętrzu. Zwinięta tkanina mogła również pełnić funkcję dekoracyjną. Nie spotkaliśmy ich w pozostałych miastach, gdzie dominowały zielone okiennice.

La Piccola Venezia, czyli okno na kanał Via Piella

W Bolonii możemy poczuć się prawie jak w Wenecji a wszystko za sprawą małego i niepozornego okienka znajdującego się na mostku pomiędzy restauracyjkami.

A trochę dalej jeden ze sklepów z szynką parmeńską – mniam 🙂

Szynka parmeńska

Abbazia di Santo Stefano

Czasami ten zespół, zlokalizowany przy niepozornym placu Piazza Santo Stefano, określany jest Bazyliką Santo Stefano. Tak naprawdę w środku są 4 kościoły, a kiedyś było ich aż 7! Z biegiem lat nie burzono poprzednich, tak jak się to robiło w innych miastach, a dobudowywano kolejne. Wchodząc do środka mamy wrażenie, że chodzimy po jednym kościele z tym, że musimy kluczyć w lewo i w prawo pomiędzy przejściami. Cały kompleks robi niesamowite wrażenie i jest to jak dla mnie jedna z najważniejszych atrakcji miasta, bo niespotykana nigdzie indziej. Rzućcie okiem na zdjęcie satelitarne i zobaczcie jak wszystkie kościoły są ze sobą połączone.

Największe wrażenie zrobił na nas kościół San Sepolcro, w którym obok romańskiej ambony pochowano św. Petroniusza, patrona Bolonii. Parę kroków dzieliło nas od Santi Vitale e Agricola – najstarszej świątyni kompleksu. Z niej przechodzi się na Cortile di Pilato, czyli dziedziniec Piłata. Znajdziemy na nim misę, w której, według legendy, Piłat umył ręce po skazaniu Jezusa na ukrzyżowanie. Kawałem dalej stoi kościół Santa Trinita z XIII w. Drzwi po lewej stronie ołtarza zaprowadziły nas do malutkiego, darmowego muzeum z relikwiami świętych. Dodatkowo w kompleksie znajdziemy również fresk „Rzeź niewiniątek” oraz rzeźbę koguta przypominającą historię św. Piotra znaną z biblii. W jednym z pomieszczeń znaleźliśmy również kolejne relikwie, do których już zdążyliśmy się przyzwyczaić podczas pobytu we Włoszech. Tym razem była to czaszka i palec.

W kompleksie zatrzymał nas deszcz, ale kiedy zaczęło się przejaśniać skorzystaliśmy z osłony arkad by ruszyć na dalsze zwiedzanie. Poniżej kilka fotek z różnych części miasta – jak widać jest różnorodnie 🙂

Piazza di Porta z Due Torri (dwie wieże) Asinelli i Garisenda

W średniowieczu było tu podobno, aż 180 wież. To nawet więcej niż w San Gimignano zwanym dziś średniowiecznym Manhattanem 😉 Dziś jest tu 12 lub 20 wież, w zależności od źródła. Wyższa wieża – Asinelli ma niemal 100 m wysokości i odchyliła się od pionu o ponad 2 metry. Jest najwyższą wieżą mieszkalną w Bolonii, została wzniesiona na początku XII wieku. Z kolei postawiona w tym samym czasie Garisenda (ta z mini arkadami dobudowanymi później) została osadzona na gorszych fundamentach i w efekcie nigdy nie została ukończona. Co więcej ze względów bezpieczeństwa została obniżona z 60 do 48 metrów w połowie XIV wieku. Ma ona ponad 3 m odchyłu od pionu. Większość wież wybudowanych w średniowieczu ma na elewacji rzędy otworów, które służyły za wsporniki dla drewnianych rusztowań w czasie budowy.

Dwie wieże

Bazylika San Domenico

Jest uważana za jedno z najważniejszych miejsc kultu w Bolonii. W kaplicy w marmurowym sarkofagu przechowywane są szczątki św. Dominika – założyciela Zakonu Dominikanów. Bazylikę zbudowano w 1240 roku w stylu przedromańskim i od tego czasu stała się pierwowzorem licznych kościołów dominikańskich na świecie. Na wyłożonym kamieniami placu znajdziemy również mauzoleum pątników – Arca di Rolandino de' Passeggeri.

Byliście kiedyś w Bolonii? Jaki najtańszy lot udało wam się upolować? Co Wam się najbardziej podobało? A może wybieracie się do Bolonii na weekend? Dajcie znać czy wpis był dla Was przydatny? Jeśli macie jakieś pytania śmiało piszcie w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *