Spycimierz

Boże Ciało w Spycimierzu – 2018 – moje wskazówki i fotorelacja

W tym roku wybraliśmy się na Boże Ciało do Spycimierza. Jest to mała wieś w województwie Łódzkim leżąca koło Uniejowa, w zasadzie zaraz za termami Uniejów jadąc od strony Poddębic. Wieś słynie z układanych dywanów kwiatowych w dniu Bożego Ciała. Od tego roku podejmowane są działania na rzecz wpisania tego wydarzenia na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Byłby to pierwszy wpis dla Polski.

paw Spycimierz

Dojazd
Uroczysta msza z procesją rozpoczynała się w tym roku o godzinie 17:00, ale warto być tam wcześniej, żeby obejrzeć 1,5 kilometrową trasę procesji ułożoną z kwietnych dywanów. Postanowiliśmy więc wyjechać z Łodzi wcześniej. Przed przyjazdem zostaliśmy poinformowani, że warto zostawić samochód 3 km przed miejscowością, aby uniknąć stania w korku przy wyjeździe. Przejazd z centrum trasą przez Aleksandrów zajmuje nieco ponad godzinę, autostradą jest trochę szybciej, ale musicie się przygotować na stanie w korku przy wyjeździe. Dywany układane są od godziny 9:00 i przez cały dzień ludzie z całej Polski przyjeżdżają je oglądać. Nie wszyscy czekają na mszę i procesję, więc droga korkuje się przy wjeździe i wyjeździe właściwie cały dzień. Po lewej stronie zaraz za Termami Uniejów jest droga z zasłoniętym drogowskazem – jest to wyjazd ze Spycimierza utworzony na potrzeby Bożego Ciała, a kawałek dalej przy drogowskazie Spycimierz jest wjazd do miejscowości. Wjazd jest jednokierunkowy, a policja pilnuje porządku zarówno na wjeździe jak i na miejscu.

Spycimierz parking

Parking
Samochód warto zostawić wcześniej i po prostu się przejść, niż jechać w ślimaczym tempie i upale bez gwarancji znalezienia miejsca parkingowego bliżej. Najlepiej zaparkować na stacji benzynowej po prawej stronie przed skrętem do Spycimierza lub po skręcie stanąć na parkingu na terenie prywatnym (koszt ok. 5 zł). Potem samochody stawiają się wzdłuż drogi. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się kolejny duży parking na polu prywatnym, a kilkaset metrów od kościoła parking ostatniej szansy. W samym centrum praktycznie nie ma szans na znalezienie miejsca z powodu wszechobecnych kramików z pamiątkami, budek z lodami i oczywiście dywanów. Są tam rozlokowane stoiska z okularami, czapkami, skarpetkami, lodami, napojami, preclami, sztucznymi kompozycjami z kwiatów, itp.

Adam i Ewa dywany kwiatowe

Dywany
Dywany układane są przez mieszkańców domów zlokalizowanych na trasie procesji, a nawet mieszkańców okolicznych wiosek. Materiałami wykorzystywanymi do układania dywanów są nie tylko kwiaty, ale również barwione na różne kolory kora, trociny i piasek, a także liście drzew czy kukurydza.

Msza i procesja
Msza odprawiana jest na ołtarzu polowym w obrębie murów kościoła. W 2018 roku gościem specjalnym uroczystości był kardynał z Włoch. Włoski akcent miały też dwa dywany (obraz papieża i herb Uniejowa) ułożone przez członkinie organizacji Infioritalia.

Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu
Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu
Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu
 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu
Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *