Co warto zobaczyć w Kłodzku? Zwiedzanie z dzieckiem na 1 dzień

Dziś zabieram was w wirtualną podróż po zabytkach Kłodzka. Region Kotliny Kłodzkiej obfituje w dużą ilość zabytków i żeby zwiedzić je wszystkie potrzebujemy spędzić tam co najmniej kilka dni. W tym wpisie wybrałam dla Was atrakcje ze stolicy regionu. Wszystkie z nich sama odwiedziłam i polecam zobaczyć. Na zwiedzanie Kłodzka warto zaplanować sobie cały dzień.

Trochę historii

Nazwa miasta pochodzi od kłód, z których budowane były drewniane domy i mosty. Początki istnienia miasta datowane są na X wiek. Przez miasto przechodzi szlak bursztynowy łączący kraje Basenu Morza Bałtyckiego i Morza Śródziemnego. Najstarsza, średniowieczna część miasta położona jest na wzniesieniu utworzonym przez erozyjną działalność rzeki Nysy Kłodzkiej. Dlatego spacerując po uliczkach starego miasta musimy liczyć się z zauważalnymi przewyższeniami.

Atrakcje

1. Twierdza Kłodzko

W Kłodzku koniecznie musicie zobaczyć twierdzę. Nie sposób jej pominąć w trakcie zwiedzania, ponieważ góruje ona nad miastem. Kupujemy bilet na zwiedzanie z przewodnikiem samej twierdzy lub twierdzy z labiryntami. My niestety nie mogliśmy wejść do labiryntów z dzieckiem poniżej 5 roku życia.

Pierwsza wzmianka o twierdzy pochodzi już z 981 roku. W obecnym kształcie powstała w wiekach XVII i XVIII. Obiekt jest bardzo rozbudowany i nie sposób zliczyć przez ile pomieszczeń przeszliśmy. Po wejściu na punkt widokowy na jednym z bastionów możecie zobaczyć piękną panoramę miasta. Wewnątrz podczas zwiedzania zobaczyć możemy również wystawy militariów i rekonstrukcje przedstawiające życie żołnierzy w jej wnętrzu. Możliwe jest zwiedzanie samej twierdzy bez przewodnika, ale zdecydowanie polecamy na niego zaczekać, gdyż w ten sposób przyjemniej spędzimy czas 🙂

 • Cena biletu:
  • twierdza i podziemne labirynty: 42 zł
  • twierdza lub podziemne labiryntu: 27 zł
  • Zwiedzanie podziemnych korytarzy odbywa się wyłącznie z przewodnikiem!
 • Czas przejścia:
  • twierdza i podziemne labirynty: 2,5 godziny
  • twierdza: 1,5 godziny (w okresie zimowym o 15 minut krócej)
  • podziemne labirynty: 1 godzina

2. Podziemna trasa turystyczna

Wychodząc z twierdzy schodzimy w dół i kupujemy od razu bilety na podziemną trasę turystyczną. Prowadzi ona pod rynkiem i kamieniczkami w dół, aż do kościoła. Kiedyś trasa prowadziła w dwóch kierunkach i można było wchodząc pod kościołem wyjść u podnóża twierdzy. Dziś, możliwe że w związku z pandemią, trasa jest tylko jednokierunkowa.

Spacerując po piwnicach poznajemy historię życia średniowiecznych mieszkańców Kłodzka. Piwnice były drążone przez samych mieszkańców miasta na przestrzeni kilku wieków i służyły jako magazyny, schronienia lub pełniły funkcje użytkowe. Większość z dostępnych pomieszczeń pochodzi z XIII i XVII wieku. W trakcie zwiedzania zapoznamy się z najważniejszymi zawodami ówczesnych mieszkańców i jakie znane osoby zginęły w Kłodzku z rąk miejscowego kata 😉

 • Cena biletu: 15 zł
 • Czas zwiedzania: 30 minut

3. Most gotycki na kanale Młynówka

Data budowy mostu nie jest do końca znana, ale przyjmuje się, że jest to druga połowa XIII wieku. Most był głównym szlakiem komunikacyjnym łączącym Wyspę Piasek (dawne podgrodzie) z twierdzą i rynkiem. Na balustradzie mostu znajduje się 6 barokowych figur świętych. Most ten jest często porównywany do mostu Karola w Pradze.

4. Kościoły

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka Ksawerego

Jest to najstarszy kościół w mieście, datowany na XV stulecie. Świątynia z zewnątrz reprezentuje styl późnogotycki i nawiązuje do praskiego gotyku. Ściany zewnętrzne zostały wzniesione z kamienia. Wnętrze kolegiaty utrzymane jest w stylu barokowym, który zawdzięcza zakonowi jezuitów. Obecny ołtarz główny pochodzi z początku XVII wieku.

Kościół Matki Bożej Różańcowej

Kościół znajduje się na Wyspie Piasek. Obecna budowla powstała w XVII wieku na miejscu poprzednich. Na przestrzeni wieków kościół był wielokrotnie niszczony przez powodzie, trzy największe miały miejsce w 1783, 1938 i 1997 roku. Po ostatniej, powodzi tysiąclecia, konieczna była renowacja wyposażenia wnętrza. Do kościoła łatwo traficie w mostu gotyckiego na Młynówce.

5. Ratusz

Wielokrotnie spalony i odbudowany ratusz w obecnej formie pochodzi z XIX wieku i utrzymany jest w stylu neorenesansowym. Będąc w centrum Kłodzka warto zwrócić na niego uwagę, gdyż jest bogato zdobiony.

6. Minieuroland

Wyjeżdżając z centrum miasta trafiamy do parku miniatur – Minieuroland Kłodzko. Warto tam przyjechać, żeby zobaczyć miniatury najbardziej rozpoznawalnych obiektów rejonu oraz zrobić sobie selfie z Wieżą Eiffla czy Big Benem (od 2012 roku Elizabeth Tower). Co ciekawe znajdziecie tu również kościół w Zieleńcu, o którym pisałam przy okazji nart 🙂 Ponadto wszystkie te miniaturowe budowle są usytuowane w pięknym otoczeniu drzew, krzewów i kwiatów, a całe zwiedzanie uprzyjemnia nam spokojna muzyka 🙂 Znajdziemy tu również kawiarnie i altany, w których możemy się skryć w upalny dzień.

 • Cena biletu: 27 zł
 • Czas zwiedzania: 1 godzina

Byliście kiedyś w Kłodzku? Co jeszcze warto tam zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *