Budka na plaży

Floryda – 5 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć

W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami pomysłami na spędzenie czasu na Florydzie. Ten post jest częścią całego cyklu związanego z podróżowaniem po USA. Znajdziecie w nim mapkę z trasą po której podróżowaliśmy, ciekawe atrakcje na trasie i fotorelację z wyjazdu. Może was też zaciekawić pierwszy wpis dotyczący organizacji wyjazdu do USA.

A dlaczego warto tam polecieć?

 • Znieśli wizy!
 • Odrobina egzotyki
 • Piękna pogoda cały rok
 • Bardzo ciepła woda
 • Niedaleko na amerykańskie wyspy

1. Park narodowy Everglades

Dlaczego warto tam pojechać?

 • Jest to jedyny w Ameryce Północnej obszar subtropikalny, na którym występują zwierzęta i rośliny z obszaru subtropikalnego. W porze mokrej (od grudnia o marca) wysypuje tam stale wilgotność na poziomie aż 90%! Inaczej mówiąc jesteście w USA, a możecie się poczuć jak w Ameryce Łacińskiej.
 • Jest to rezerwat Biosfery wpisany na UNESCO w 1979 roku.
 • Everglades to w języku Indian rzeka traw. Znajduje się tam ogromny las namorzynowy, dużo małych wysepek, bagien i rzek.
 • Tylko tam, w Ameryce, możecie zobaczyć aligatory, krokodyle, flamingi, węże oraz różne gatunki dużych ptaków m.in. czaple białe, kormorany oraz moje ukochane flamingi 🙂

Jak zwiedzać?

Park można zwiedzać pieszo samodzielnie, bądź z przewodnikiem. Są tam specjalnie kładki, po których możemy chodzić i wypatrywać pływających po bokach aligatorów. Zwiedzanie mokradeł możemy również zaplanować na specjalnych łodziach, tzw. airboat. My skorzystaliśmy z obu tych opcji, bo każda daje inne doznania.

Pływanie airboatami

Weszliśmy na specjalną łódź ze śmigłem z tyłu i dostaliśmy wygłuszające słuchawki nauszne. Na łodzi jest bardzo głośno. Na początku poruszaliśmy się bardzo powoli przez szuwary i wydawało nam się, że rejs będzie spokojny. Przewodnik opowiadał nam trochę o parku, ale warunki do słuchania nie były zbyt dobre ze względu na panujący okół nas hałas. Po chwili wypłynęliśmy na otwartą przestrzeń i łódź gwałtownie przyspieszyła. Pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to „jeśli będzie tam jakiś aligator ta łódź chyba skosi mu głowę”. Przewodnik zapewnił jednak, że jest to bezpieczne dla zwierząt i nie nadwyręża za bardzo chronionego ekosystemu. Pędziliśmy jak superszybka motorówka podskakując na wodzie, nawet trudno było cokolwiek zobaczyć, a co dopiero dokumentować całą wyprawę, tak więc nie mogę się podzielić z Wami wieloma zdjęciami.

Po skończonej wycieczce każdy mógł przez chwilę potrzymać na rękach małego aligatorka 🙂 Jego brzuch był mięciutki, a pancerz na grzbiecie jeszcze nie tak twardy jak mogłoby się wydawać. Czułam się jakbym trzymała w rękach małego szczeniaczka 🙂

2. Archipelag Florida Keys

Dlaczego warto tam pojechać?

 • Występuje tu klimat podzwrotnikowy, o warunkach podobnych jak te spotykane na Karaibach.
 • Obejmuje on około 1700 wysp. Są to odsłonięte fragmenty dawnej rafy koralowej. Co ciekawe, wzdłuż archipelagu ciągnie się trzecia co wielkości rafa koralowa na świecie.
 • Kilka wysepek połączonych jest ze sobą malowniczym mostem o wdzięcznej nazwie Seven Mile Bridge (siedmiomilowy most). Jest to część drogi Route 1 biegnącej z Key West wschodnim wybrzeżem aż do miasta Fort Kent w stanie Maine na północy kraju.
 • Można w dowolnym momencie zjechać z drogi i zatrzymać się na jednej z pobliskich plaż. Przy odrobinie szczęścia możemy trafić na prawie bezludną wyspę. O tym, że woda jest tam gorąca, a widoki piękne nawet nie muszę wspominać 😉

3. Key West

Dlaczego warto tam pojechać?

 • Key West oddalone jest jedynie 140 km od Kuby. Wielu Kubańczyków osiedliło się tutaj na stałe i w architekturze widoczny jest wpływ ich kultury. To dobra alternatywa, jeżeli nie możecie odwiedzić Kuby.
 • Na Key West znajduje się dom Ernesta Hemingwaya i dużo kotów (potomków kota, którego właścicielem był pisarz).
 • Możemy tu zobaczyć najdalej wysunięty na południe w punkt USA.
 • Większość budynków położonych na terenie Old Town została wybudowana na przełomie XIX i XX w. Stare miasto to charakterystyczne drewniane dwupiętrowe domki, obok których nie można przejść obojętnie.

4. Little Havana w Miami

Dlaczego warto tam pojechać?

 • Dzielnica nie bez powodu nazwana została małą stolicą Kuby. Żyją tu emigranci z okolicznych wysepek, a główna ulica wygląda przeniesiona prosto z Kuby.
 • Możemy tu kupić regionalne produkty kubańskie, w tym słynne kubańskie cygara.
 • W wielu knajpkach i restauracjach możemy zjeść naprawdę pyszne kubańskie przysmaki.
 • Mają tam nawet małą aleję gwiazd z tablicami znanych artystów

5. Miami Beach i plaża South Beach

 • Miami Beach to nie dzielnica Miami, a osobne miasto położone nad samym oceanem. W dzielnicy South Beach jest dożo barów i dyskotek, a ulica Ocean Drive to najbardziej znana z zakupów i nocnego życia część miasta.
 • Chociaż serial „Słoneczny Patrol” był kręcony w Los Angeles, na mnie tamtejsze plaże i budki strażników nie zrobiły takiego wrażenia, jak te na Florydzie. Według mnie plaże w Miami Beach są ładniejsze i przy każdym wejściu mają ładne, kolorowe budki. Każda z nich jest inna, więc warto wybrać się na spacer 🙂
Termometr przy plaży - 95°F, czyli ok 35°C
Termometr przy plaży – 95°F, czyli ok 35°C

Moja historia z ratownikiem

Razem z koleżanką wybrałyśmy się na spacer brzegiem oceanu w poszukiwaniu muszelek. Zostawiłyśmy naszych kolegów na plaży. Niestety po kilkunastu minutach rozpadało się i musiałyśmy wracać. Jak to kobiety nie zarejestrowałyśmy, gdzie rozłożyłyśmy nasze koce, ani przy którym wejściu na plażę stoi nasz samochód 😉

Budka na plaży
Budka na plaży

Koledzy zabrali rzeczy i uciekli do samochodu, a my przeszłyśmy bardzo długi kawał plaży i jak możecie się domyślić, nie miałyśmy już pojęcia gdzie jesteśmy. Wpadłyśmy więc na pomysł, że podejdziemy do jednej z budek ratowników i opowiemy o tym co nam się przydarzyło, licząc na pomoc z ich strony.

Ratownicy nie wyglądali tak jak na filmie, nawet nie byli zbytnio mili. Jeden z nich „wyraźny służbista”, bardzo przejął się naszym losem i skrytykował za nieodpowiedzialną postawę. Wpakował nas do swojego samochodu i na sygnale ruszył przez pustą plażę dowożąc nas do wyjścia, które wydawało nam się podobne do tego, z którego weszliśmy na plażę. Po wyjściu udałyśmy się kawałek przez miasto w samych strojach kąpielowych B-) Po drodze minęłyśmy jedynie dużego kameleona, aż w końcu szczęśliwie znalazłyśmy samochód z wściekłymi kolegami w środku.

Co jeszcze warto zobaczyć mając więcej czasu?

 • Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego znajduje się na przylądku Canaveral, skąd odlatują w kosmos wszystkie amerykańskie statki kosmiczne.
 • Bajkowy park rozrywki Walt Disney World Resort, wodny park rozrywki See World oraz tematyczny park rozrywki Universal Studio Orlando – to parki znajdujące się w okolicach Orlando na Florydzie. Nie wiem jak park Walta Disney’a ma się o tego w Paryżu, bo nie miałam okazji odwiedzić Francji (ach ci terroryści i koronawirus). W żadnym z tych parków nie byłam. Jeśli byliście w którymś z nich, koniecznie napiszcie w komentarzu. Na pewno do jakiegoś parku w Ameryce warto się wybrać. Ich rozmiary i ilość atrakcji, które się tam znajdujące są nieporównywalne do tych, których doświadczymy w Polsce. Ja byłam w jednym z mniejszych parków na północy kraju, za to dość starym. Miałam wrażenie, że kolejka górska jeżdżąca po starych drewnianych torach za chwilę się rozleci 🙂

Byliście w którymś z tych miejsc? Co polecacie? Jak Wam się podobało na Florydzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *