Wejście 31 Białogóra

Gdzie nad morze z dzieckiem? Polecam Białogórę!

Dzisiejszy wpis jest dedykowany rodzinom z niemowlakami i małymi dziećmi, ale jeśli wpadłeś tu przez przypadek nie zamykaj strony! Białogóra to idealne miejsce na wyjazd dla każdego, kto szuka spokoju, chce aktywnie spędzić czas nad morzem, poleżeć na szerokiej plaży i pozwiedzać okoliczne miejscowości.

Dojazd

Z centrum Polski do Białogóry jedzie się dosyć szybko, bo 4,5 godziny autostradą przez Gdańsk, a potem Gdynię. Wyjeżdżając wcześnie rano, gdy dziecko jeszcze śpi, możemy przejechać całą trasę w ok. 5,5 godziny z jedną lub dwoma przerwami jak było w naszym przypadku (nasz synek miał wtedy 5 miesięcy).

Plaża

Jeśli chodzi o noworodki, polecam zabranie wózka i chusty. Dla starszych skorzystałabym odpowiednio z nosidełka, a jeszcze starsze mogą podróżować w wypożyczonej lub własnej przyczepce rowerowej lub foteliku. Jedynie główne zejście do plaży (nr 33) jest całkowicie utwardzoną drogą ze zjazdem dla wózków. Pozostałe 4 zejścia to drogi przez las, piaszczyste i niezbyt przyjazne dla wózków.

Białogóra nie jest położona bezpośrednio nad plażą, bo od centrum miejscowości musimy przebyć około 1,5-3,5 km w zależności od tego, które zejście wybierzemy:

 • Zejście nr 30 – jest najdalej, bo 3,5 km od centrum
 • Zejście nr 31 – trzeba dojść do niego od zejścia 32, boczną drogą
 • Zejście nr 32 – zejście stromymi schodami, to oficjalnie plaża dla psów, ale raczej nikt tego nie przestrzega i psy są na każdym z odcinków plaży
 • Zejście nr 33 – to główna aleja ze zjazdem dla wózków i wysokimi schodami, znajdziemy tu również boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnię leżaków i mini bar
 • Zejście nr 34 – to zejście po zapiaszczonych schodach, jest tu najlepszy zasięg sieci komórkowych ze wszystkich plaż
 • Zejście nr 35 – przez las koło jednostki wojskowej
 • Zejście nr 36 – to już nie Białogóra, ale Osieki, trochę dalej za jednostką wojskową przy ujściu rzeki (wyprawa na rower)
 • Zejście nr 36a – również Osieki, za stacją ostrzegania przeciwpożarowego, niedaleko Wydmy Lubiatowskiej

Co zabrać na plażę?

Najbardziej przydaje się namiot, w którym możemy schować się przed wiatrem, zapewni nam cień od słońca i możemy w nim nakarmić dziecko. Jeśli dopchamy się na plażę z wózkiem, możemy wstawić tam gondolę, w której niemowlę będzie spało. Oprócz tego nieśmiertelny polski parawan, który również ochroni nas przed wiatrem.

Przy okazji wspomnę, że zamiast wanienki do kąpania możemy wykorzystać mały basenik, który przyda się również nieco starszym dzieciom do zabawy na plaży 😉

Jedzenie

Do wyboru mamy smażalnie ryb, pizzerie, bary, restauracje, budki z burgerami, zapiekankami, kebabami, goframi i tym, czego nie może zabraknąć latem, czyli lodami 🙂 Niestety, część z nich otwiera się dopiero po zakończeniu roku szkolnego.

Rowery

W Białogórze można wypożyczyć rowery oraz przyczepki rowerowe. Najlepiej jednak zabrać je ze sobą, bo korzystać z nich będziemy prawdopodobnie kilka razy dziennie, ze względu na znaczne odległości od miasta do plaży.

Wydmy

Skoro już o rowerach mowa, można dzięki nim szybko dotrzeć z Białogóry do Wydm Lubiatowskich, prowadzi do nich trochę dzika, ale za to bardzo oryginalna ścieżka. Trasa była dopiero przygotowywana dla turystów.

Kajaki

Białogóra znajduje się stosunkowo blisko Jeziora Żarnowieckiego, spod którego możemy popłynąć kajakami. Spływ Piaśnicą do morza to łatwa wyprawa nawet dla niewtajemniczonych w kajakarstwie. Rzeka ma bardzo spokojny nurt i każdy bez problemu da sobie z nią radę. U celu podróży czeka na nas plaża, bowiem Piaśnica wpada w Dębkach do Bałtyku 🙂

Koronawirus

Myślę, że ten akapit z czasem stanie się tylko ciekawostką, ale na ten moment wakacje w czasach koronawirusa wyglądają trochę inaczej. Województwo pomorskie charakteryzuje się małą liczbą zakażeń i w tak małej miejscowości ryzyko jest mniejsze niż w dużych miastach, np. w Łodzi. Nie oznacza to oczywiście, że nie przestrzega się tu wytycznych:

 • Niektóre z obiektów noclegowych ozonują pokoje przeznaczone dla turystów, ale większość ogranicza się tylko do postawienia przy wejściu płynu do dezynfekcji rąk.
 • Maseczki są wymagane jedynie w sklepach. W restauracjach, barach, smażalniach obsługa raczej nie przestrzega tych zaleceń i maseczek nie nosi. W większych miejscowościach takich jak Łeba jest to bardziej przestrzegane.
 • Na szczęście obsługa dezynfekuje stoły po każdym kliencie.
 • Nie zawsze odstępy pomiędzy stolikami są zachowane. Za przykład podam jeden z lokali w Dębkach, gdzie ludzie siedzieli tak ciasno ściśnięci koło siebie, że aż wydawało się to nienaturalne.

Podsumowując Białogóra jest dobrym miejscem na odpoczynek dla każdego. Jest też dobrą bazą wypadową do innych miejscowości. Byliście już w Białogórze? Możecie polecić jakieś inne małe miejscowości idealne na wyjazd z dzieckiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *