wiza do USA

Jak wygląda procedura ubiegania się o wizę do USA?

W tym poście znajdziecie informację na temat  procesu wizowego z perspektywy ubiegającego się o wyjazd do pracy połączony ze zwiedzaniem.

Miałam ponad miesiąc odpoczynku od spraw związanych z campem. O tym jak wypełniałam aplikację na wyjazd i uczestniczyłam w targach pracy pisałam wam w osobnych postach. Został mi teraz tylko etap tzw. wizowania.

Kroki w aplikacji Camp Leadres

Po zapłaceniu drugiej raty i wstawienie online umowy z campem (w styczniu), wyświetlają się nam w aplikacji 2 zakładki. Wchodząc na jedną z nich możemy wybrać kiedy chcemy wrócić do Polski i na tej podstawie jest dla nas kupowany bilet. Druga zakładka to Wiza. Składa się ona z 5 etapów. Jeśli zatwierdzimy każdy kolejny nie ma opcji powrotu do poprzedniego. Przejście pierwszych 4 etapów polega tylko na zapoznaniu się z informacjami i ich akceptację. Po wykonaniu tego zadania zostawiamy zakładkę na etapie 4-5 i czekamy na nr SEVIS.

Kontakt mailowy z Camp Leaders

Kiedy Camp Leaders zapłaci za nr SEVIS, dostaniemy informację z potwierdzeniem  i czekamy na dalsze instrukcje. Warto wtedy zrobić sobie zdjęcie do wizy oraz zabezpieczyć na koncie pieniądze na zapłatę za nią (w roku 2016 jest to 640 zł). Po upływie ok. 1 tyg. dostajemy maile od campu z informacją, że możemy zacząć procedurę wizową. Ja dostałam takiego maila w czwartek wieczorem a w poniedziałek o 9.00 pieniądze musiały być już przelane, kwestionariusze wypełnione itd. Ogólnie na wykonanie tych zadań było mało czasu, pomijając fakt, że większość banków nie przelewa pieniędzy w weekend.

Wypełnianie kwestionariuszy wizowych

Same kwestionariusze także nie okazały się bułką z masłem, na ich wypełnienie i przesłanie pieniędzy potrzebowałam ponad 2 godziny. W informacjach w kwestionariuszu była wzmianka, że lepiej płacić za wizę kartą debetową (kredytowa nie wchodzi w grę), niż wykonywać przelew, bo jest to szybsza opcja. W piątek robiłam przelew do innego banku i płaciłam za wizę kartą na konto ambasady. Potwierdzenie za przelew dostałam już w poniedziałek a potwierdzenia za opłatę kartą nie doczekałam się do dzisiaj (środa). Więc nie wiem dlaczego jest tam tak napisane i od czego to zależy, nie jestem w tej kwestii odosobnionym przypadkiem.

Wysyłanie dokumentów

We wtorek trzeba było wysłać dokumenty kurierem (kwestionariusz, paszport, podpisane zdjęcie do wizy oraz potwierdzenie opłaty wizowej). Z kilku źródeł dowiedziałam się, że najfajniejszą stronką do sprawdzenia ceny przesyłki i wybrania firmy kurierskiej jest furgonetka.

Na stronie tej, po wpisaniu gabarytów przesyłki możemy sprawdzić cenę i wybrać interesującą nas firmę kurierską. Możemy filtrować je po cenie oraz informacjach dodatkowych. Następnie możemy się zalogować na stronie i wypełnić kwestionariusz zamówienia podając preferowany czas odbioru paczki przez kuriera, sposób powiadamiania adresata o doręczeniu itd. W moim przypadku wysłanie koperty z dwoma paszportami to koszt w wysokości 14-20 zł w zależności od firmy kurierskiej.

Przechodziliście kiedyś przez proces wizowy a może staracie się właśnie o wyjazd? Dajcie znać w komentarzach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *