Arizona Grand Canyon

Jak zorganizować trzytygodniową objazdówkę po USA?

Chociaż od mojego wyjazdu minęło już dużo czasu, dotąd na blogu nie pojawił się żaden wpis o tym, co zwiedziłam w USA. Do tej pory na blogu mogliście przeczytać m.in. jak dostać wizę do Stanów. Chociaż wtedy wydawało się to nierealne, ale wiz już od jakiegoś czasu nie ma, a podróż do Ameryki stała się łatwiejsza. Teraz niestety sytuację utrudnia koronawirus, ale że taką podróż planuje się z dużym wyprzedzeniem, może komuś z Was ten post się przyda 🙂

W USA zwiedziłam wschodnie wybrzeże, zachodnie wybrzeże z parkami narodowymi (tzw. Grand Circle) oraz Florydę. Poniżej macie mapkę z miejscami, w których byłam i do których chciałabym pojechać. Na czerwono zaznaczone są miasta i inne atrakcje, na zielono parki narodowe, a na żółto moje cele na kolejne wyjazdy, bo 3 tygodnie to zdecydowanie za mało na tak wielki kraj. Szczęściarze którym uda się zobaczyć wszystko podczas jednego pobytu 🙂

Jak zaplanować zwiedzanie na własną rękę?

1. Wybór miejsc

Na początek musimy się zastanowić jakie miejsca chcemy odwiedzić, bo jak wiadomo, wybór jest ogromny 🙂 Postaram się wam to ułatwić tak:

  • Możemy skupić się na dokładniejszym i wolniejszym zwiedzaniu jednego wybranego obszaru np. wschodniego lub zachodniego wybrzeża, Florydy itp.
  • Możemy zwiedzić wschodnie i zachodnie wybrzeże. Ze względu na bardzo duży obszar kraju loty wewnątrz Stanów Zjednoczonych są bardzo tanie, w przeciwieństwie do np. kolei. Może okazać się nawet, że przejazd autokarem / pociągiem po kawałku wschodniego wybrzeża będzie nas kosztował więcej, niż przelot z jednego końca kraju na drugi.
  • Możemy polecieć na Hawaje lub odwiedzić dodatkowo Meksyk lub Kanadę itp. Z Hawajami sytuacja wygląda podobnie jak ze wschodnim wybrzeżem. Mimo tego, że Hawaje są jednym ze stanów USA, są położone ok. 3,8 tysiąca km od kontynentu. Przelot tam z Nowego Jorku zajmuje min. 12 godzin i obejmuje jedną przesiadkę. Dodając do tego fakt, że do zwiedzania mamy wiele wysp i wysepek, najlepiej byłoby tam polecieć na przynajmniej tygodniowy pobyt.

2. Z kim zwiedzać

Według mnie do zwiedzania zachodniego wybrzeża i parków narodowych najlepiej mieć własne auto. Odległości między miejscowościami są spore, a im więcej osób w samochodzie tym niższe koszty wynajmu samochodu i paliwa. Ze względu na to, że paliwo jest tanie, koszt wyjazdu zamyka się wtedy w rozsądnie niskiej kwocie. Między innymi dlatego warto pojechać na zwiedzanie w większej grupie znajomych lub umówić się na jednym z portali internetowych czy Facebooku.

3. Dojazdy

Jak już wcześniej wspominałam przemieszczanie się po USA samochodem jest tanie. Natomiast chodzenie czy jazda na rowerze zdecydowanie nie należą do popularnych 😉 Podczas mojego czteromiesięcznego pobytu nie widziałam tam ani jednej ścieżki rowerowej! Do poruszania się po wschodnim wybrzeżu możemy wykorzystać dość dobrą sieć autokarową z Nowego Jorku oraz inne linie prywatne.

Możemy zdecydować się również na loty wewnątrzkrajowe. Przykładowo, odcinek łączący Nowy Jork i Florydę wydaje się krótki, ale w rzeczywistości jest to kilkanaście godzin jazdy samochodem. Po drodze nie mijamy zbyt wielu miejsc wartych odwiedzenia. Jak dla mnie gra nie jest warta świeczki i całą trasę warto w 3 godziny pokonać samolotem.

4. Koszty

Oczywiście w naszych planach musimy uwzględnić koszty i odrzucić wszystkie opcje nie mieszczące się w naszych budżetach. Tu decyzję pozostawiam każdemu z was, ale skoro planujecie pobyt tak daleko od domu to warto trochę zaszaleć 😉 Polecam przy okazji zajrzeć do posta o Toskanii, w którym omawiam jak wyszukiwać tanie loty.

5. Czas trwania wyjazdu

Czas pobytu jest uzależniony od długości naszego urlopu i pieniędzy jakimi dysponujemy. Nie da się ukryć, że tak duży kraj jak Stany Zjednoczone można zwiedzać miesiącami. Ja na objazdówkę po wschodnim i zachodnim wybrzeżu oraz Florydzie przeznaczyłam 3 tygodnie. Zobaczenie najistotniejszych miejsc jest wykonalne, ale musicie się przygotować na bardzo intensywne zwiedzanie.

W kolejnych wpisach będą pojawiały się opisy poszczególnych fragmentów trasy wraz z fotorelacją. Śledźcie więc na bieżąco bloga i profil na Instagramie.

Byliście w USA? Co udało wam się zobaczyć, ile trwała podróż? Koniecznie podzielcie się wrażeniami! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *