Kletno – kopalnia uranu i Jaskinia Niedźwiedzia oraz inne atrakcje

Jaskinia Niedźwiedzia

Zlokalizowana w masywie Śnieżnika jaskinia jest najdłuższą w Sudetach, a zarazem jedną z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Jest uznawana za najpiękniejsza, przede wszystkim ze względu na bardzo rozbudowaną szatę naciekową o bogatych kształtach. W jaskini odkryto również kości zwierząt z epoki lodowcowej.

Do zwiedzania udostępnione są tylko jej środkowe partie. W sezonie praktycznie nie da się do niej wejść nie rezerwując miejsca kilka miesięcy wcześniej. My, ze względu na pandemię i mniejszą ilość turystów, załapaliśmy się na rezerwację na dwa dni do przodu, ale w pozostałe dni dostępne był jedynie pojedyncze miejsca.

  • Cena biletu: 30-35 zł (w zależności od miesiąca)
  • Licencja dla fotografa: 10 zł
  • Czas zwiedzania: 45 min (z przewodnikiem)

Jeżeli jesteście wielbicielami mocnych wrażeń to specjalnie dla was dostępna jest trasa ekstremalna. 🙂 Na niej, ubrani w specjalne stroje, będziecie się czołgać w kaskach z latarkami przez całe 3 godziny! Koszt takiej przyjemności to 200 złotych.

Kopalnia Uranu

W latach 50-tych Rosjanie wydobywali tu uran na potrzeby Związku Radzieckiego. Eksploatacja złóż rozpoczęła się 1948 roku, a zakończyła w 1953 roku. Według materiałów informacyjnych wydobyto w tym czasie 20 ton rudy uranu drążąc 37 km wyrobisk.

Sztolnia została udostępniona do zwiedzania stosunkowo niedawno. Co ciekawe, zwiedzając kopalnię dowiemy się wiele na temat geologii sprzed 500 mln lat oraz materiałów wydobywanych tutaj przez wieki, jeszcze przed odkryciem złóż uranu. Wnętrza kopalni przyozdobione są różnymi formami i kolorami minerałów, w śród których znajdziemy m.in. fluoryt, ametyst, kwarc mleczny, baryt, chalkopiryt, chalkozyn oraz malachit. Przewodnik opowiedział nam również o górnictwie, ponieważ w Masywie Śnieżnika już około 600 lat temu wydobywano węgiel kamienny. oraz metale takie jak: żelazo, miedź, ołów i srebro. W kopalni znajduje się bryłka rudy uranu o zawartości o 2 gramów czystego uranu oraz mini wystawa szkła uranowego – świecącego na zielono w ultrafiolecie. Co ważne w sztolni nie znajdziemy podwyższonego promieniowania radioaktywnego, więc jest to miejsce bezpieczne również dla dzieci 🙂

  • Cena biletu: 25 zł, 28 zł (zwiedzanie nocne)
  • Czas zwiedzania: 45 min (z przewodnikiem)

Inne atrakcje

Muzeum Ziemi

Niedaleko dwóch wyżej wymienionych obiektów znajduje się muzeum geologiczne, posiadające w swoich zbiorach minerały i skamieniałości z Polski i świata. Muzeum może się pochwalić również ogromną kolekcją skamieniałych jaj dinozaurów. Na zewnątrz obiektu znajduje się mały park jurajski.

  • Cena biletu: 12 zł
  • Czas zwiedzania: 45 min (z przewodnikiem)

Śnieżnik

Kletno jest też dobrą bazą wypadową w góry. Można stąd w ciągu ok. 3 godzin dostać się na najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich – Śnieżnik.

Podsumowując, warto zarezerwować sobie jeden dzień na zwiedzenie wszystkich atrakcji, które są tu oferowane. Na pewno nie będziecie zawiedzeni. Byliście kiedyś w Kletnie? Którą z atrakcji odwiedziliście podczas pobytu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *