Muzeum w Bóbrce, czyli pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej

Dziś zabieram was w podróż w czasie do 1853 roku, bo wtedy, dokładnie 31 lipca, po raz pierwszy zapalono lampy naftowe w lwowskim szpitalu na Łyczakowie. Ta data symbolizuje narodziny polskiego przemysłu naftowego. Dziś na miejscu pierwszej kopalni ropy naftowej, założonej przez Ignacego Łukasiewicza i Tytusa Trzecieskiego, powstało Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce koło Krosna.

Pomnik pamięci Ignacego Łukasiewicza
Pomnik pamięci Ignacego Łukasiewicza

Dlaczego warto tu przyjechać?

  • Jest to najstarsza na świecie, a zarazem nadal czynna kopalnia ropy naftowej.
  • Od 2018 znajduje się na liście pomników historii, a w przyszłości może uda się wpisać ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie interaktywnego pawilonu z wystawą dotyczącą gazu. Krótkie filmy informacyjne przedstawiają nam proces wydobycia, transportu oraz późniejszego zastosowania gazu w codziennym życiu.
  • W muzeum i niektórych obiektach na trasie zwiedzania możemy oglądać hologramy przez co możemy dowiedzieć się więcej m.in. o Ignacym Łukasiewiczu. W jednym z pomieszczeń znajduje się apteka wraz z zapleczem. Możemy w niej obejrzeć codzienną pracę sprzedawcy, a na zapleczu posłuchać o destylacji ropy naftowej.
Animowana postać Ignacego Łukasiewicza
Animowana postać Ignacego Łukasiewicza

Historia

Historia powstania przemysłu naftowego jest bezpośrednio związaną z postacią Ignacego Łukasiewicza. Urodził się on w 1822 roku w małej wsi na Podkarpaciu, a potem przeniósł się z rodzicami do Rzeszowa. Tam, ze względu na złe warunki finansowe rodziny, bardzo wcześnie rozpoczął pracę w aptece. W ciągu życia pracował w trzech aptekach oraz skończył studia z farmacji. Na zapleczu apteki w Wiedniu, wraz z Janem Zehem, otrzymał naftę w wyniku destylacji ropy naftowej i starał się znaleźć dla niej praktyczne zastosowanie. Tak powstały przenośne lampy naftowe oraz latarnie uliczne. Łukasiewicz przeniósł się na Podkarpacie, gdzie zakładał różne spółki naftowe oraz kopalnię ropy naftowej. Wydobywaną tam substancję nazywano ówcześnie olejem skalnym.

Zwiedzanie

Na zwiedzanie wybraliśmy się bez przewodnika. Na stronie Muzeum znajdziecie kilka wariantów tras. Jeżeli chcecie zwiedzać samemu to podpowiem, że na odwrocie biletu znajduje się mapka z zaznaczonymi aż 53 punktami wartymi zobaczenia! Przygotujcie się na dłuższe zwiedzanie, bo nam w miarę szybki spacer zajął ok. 3 godzin.

Zaczęliśmy od pawilonu wystawowego, gdzie w pełni interaktywnie mogliśmy zapoznać się z procesem wydobycia gazu ziemnego. Następnie przeszliśmy ścieżką edukacyjną z tablicami informacyjnymi i modelami pierwszych maszyn do wydobycia ropy naftowej – kopanek.

Idąc dalej dotarliśmy do Domu Ignacego Łukasiewicza pełniącego funkcję pawilonu ekspozycyjnego. Obok budynku znajduje się stacja benzynowa typu „górskiego”.

Stacja benzynowa typu "górskiego"
Stacja benzynowa typu „górskiego”

Warto pójść jeszcze dalej by zobaczyć działające do dziś kopanki Janina i Franek. Ta druga działa nieprzerwanie od 1860 roku!

Pozostałe atrakcje to różnego rodzaju stare maszyny do wydobywania ropy m.in. pompy, sprężarki, maszyny parowe, wiertnice, kopanki, sprzęt transportowy i poszukiwawczy.

Byliście kiedyś w Bóbrce? Jak wam podobało się to miejsce? Co jeszcze widzieliście w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *