Najpiękniejsze parki narodowe w USA: #2 Antelope Canyon, Arizona

W dzisiejszym wpisie miejsce przez Was znane, choć niektórzy mogą się tego nie domyślać 😉 Te oryginalne pomarańczowe, powykręcane skały to jedna z tapet instalowanych z Windows 7. A to piękne miejsce odnajdziecie właśnie w Kanionie Antylopy.

W czasie zwiedzania Grand Circle byliśmy w tzw. Lower Antelope Canyon, do którego schodzi się pod ziemię po metalowych drabinkach. Jest jeszcze tzw. Upper Antelope Canyon, położony jest w innym miejscu, do którego trzeba dojechać z przewodnikiem.

Ciekawostki:

 • Skały w Lower Antelope Canyon znajdują się pod ziemią, a nie jak wielu mogłoby się spodziewać – na powierzchni. Piaskowiec, z którego są zbudowane był przez miliony lat wymywany przez opady i w ten sposób powstały szczeliny, między którymi można się teraz przemieszczać.
 • Kanion nie jest zabezpieczony przed opadami, przez co woda wnika do środka i podczas nagłych opadów jest zalewany do dnia dzisiejszego.
 • Park narodowy znajduje się na terenie zamieszkiwanym i administrowanym przez Indian Nawaho.
 • Kanion Antylopy można zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem, który jest przeszkolony jak postępować w przypadku zagrożenia. Kilkanaście lat temu w kanionie zginęli turyści, bo deszcz porwał drewniane drabinki i nie mogli wydostać się a zewnątrz. Potem zamontowano metalowe drabiny trwale przymocowane do ścian i specjalny system ostrzegania przed zagrożeniem.

Indianie Nawaho (Nawahowie)

Pisząc o wizycie w parku nie mogę nie wspomnieć o największym plemieniu Indian w Ameryce Północnej. Jest to społeczność licząca około 300 tys. osób! Zamieszkują oni teren rezerwatu liczący ponad 70 tys. km kwadratowych na obszarze stanów Arizona, Utah i Nowy Meksyk. Jest to najbardziej „rozwinięte” z plemion, a swoją strukturą przypomina organizację państwową. Istnieje tu nawet trójpodział władzy 🙂 Mają też swoją własną stolicę (siedzibę), flagę, samorząd (radę plemienną) i prezydenta. Na obszarze ich kraju znajdują się złoża węgla, ropy naftowej i innych surowców. Stany Zjednoczone płacą Indianom za ich wydobycie.

Zwiedzanie:

 • Kanion leży na terenie rezerwatu Indian Nawaho, więc to do nich trafiają pieniądze. Koszt zwiedzania kanionu to niemała kwota, bo trzeba zapłacić ok. $40 od osoby dorosłej. Można zrobić rezerwację i zapłacić online.
 • Nie obowiązuje tu karnet wstępu do parków narodowych USA.
 • Koniecznie trzeba zabrać ze sobą wodę na czas oczekiwania na przewodnika. Jeśli jej nie macie możecie kupić w sklepiku małą butelkę za $2, ale nie musicie tego robić, bo wodę w małych butelkach rozdają na miejscu przewodnicy.
 • Wejścia są o ustalonych godzinach: 7:00 (latem), 8:00, 9:30, 11:30, 13:30 i 15:30 (stan na rok 2020). Jest to obszar pustynny, więc im wcześniej wejdziecie tym temperatura będzie znośniejsza.
 • Przewodnicy czekają aż zbierze się grupa, a następnie zabierają turystów quadem. Podczas godzinnego zwiedzania opowiadają o procesach erozyjnych i historii kanionu. Nam trafił się przewodnik, który był jednocześnie fotografem i podpowiadał jakie ustawić parametry aparatu, żeby zrobić zdjęcie najbardziej przypominające to z Windowsa 🙂
 • Jeśli chcecie mieć dobre zdjęcia musicie tam być przed południem, bo wtedy do środka wpada światło i pięknie oświetla ściany kanionu. Można pokombinować z ustawieniami aparatu i porobić masę różnych zdjęć z tego samego miejsca. Później w kanionie robi się już ciemniej i zdjęcia nie dają takiego efektu.
 • Najlepiej mieć zakryte buty, bo po piasku chodzą małe białe skorpiony, które bardzo trudno zauważyć na podłożu!

Podsumowując Kanion Antylopy to miejsce obowiązkowe na trasie zwiedzania. Piękne i niepowtarzalne, inne niż wszystkie. Jedno z takich miejsc, do których chciałoby się wrócić nie tylko ze względu na widoki, ale też na atmosferę tam panującą. Mało kto słyszał o Indianach Nawaho, a będąc tam przy okazji zwiedzania możemy się dużo dowiedzieć o ich kulturze i sposobie życia. Na prawdę polecam!!!

Kto z Was był i też ma takie niesamowite wspomnienia? 🙂 A może chcielibyście się wybrać np. za rok i macie jakieś pytania? Chętnie odpowiem w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *