Delicate Arch

Najpiękniejsze parki narodowe w USA: 4# Arches NP, Utah

Pamiętacie jeszcze cykl o najpiękniejszych Parkach Narodowych w USA? Dziś opiszę wam Arches, czyli Park Narodowy skalnych łuków znajdujący się w stanie Utah.

Powierzchnia parku to jedynie około 310 km2. Jest to bardzo mała liczba w porównaniu do innych opisywanych przeze mnie dotychczas parków. Mimo stosunkowo niewielkiego obszaru w parku znajduje się blisko 1700 samych form skalnych!

Trasa zwiedzania

Żeby dojść do właściwego obszaru, w którym znajdują się skalne łuki, trzeba spory kawałek przejść od parkingu na pieszo (nam zajęło to ok. 1 godzinę). Będziemy szli po odkrytym terenie wśród małych drzew i krzewów. Pamiętajcie o zabraniu wygodnych butów, butelki z wodą i kapelusza na głowę.

Geologia

Łuki powstały w wyniku działania procesów erozji i wietrzenia piaskowca. Pozostały materiał skalny uformowany jest w różne ciekawe kształty, np.: iglice, sterczyny, żebra, grzyby, okna i inne, intrygujące formy skalne.

Najciekawsze formy skalne

  • Sheep rock – owcza skała
  • Organ – organy
  • Tower of Babel – wieża Babel
  • Three gossip – trzy plotkary

W parku możemy spotkać również małe zwierzęta, takie jak: zające wielkouche, króliki, wiewiórki ziemne, kojoty, grzechotniki, legwany, bieliki i myszołowy.

Mi udało się zobaczyć tylko jeden okaz ptaka, który nie wydaje się być zbyt egzotyczny 🙂

Byliście kiedyś w Arches National Park? Macie go na liście do obejrzenia a może polecilibyście jakieś inne parki warte zwiedzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *