Najpiękniejsze parki narodowe w USA: #5 Bryce Canyon NP, Utah

Wiedzieliście, że w Stanach Zjednoczonych istnieje jeszcze kilka parków narodowych podobnych do Grand Canyon, a które są równie ładne i warte odwiedzenia? Iglice, mosty, łuki skalne i okna to kilka z najbardziej charakterystycznych elementów Bryce Canyon.

Jak powstały skały?

Nazwa Kanion Bryce pochodzi od nazwiska mormońskiego cieśli, który był z pochodzenia szkotem. Określenie kanion nie jest jednak poprawne, ponieważ przez Bryce nigdy nie płynęła woda.

Skały wydźwignięte zostały ponad 13 mln lat temu. Przez miliony lat odkładały się jako osady na dnie śródlądowych mórz, w rzekach i na pustyniach (w postaci wydm piaszczystych). Osady z czasem zmieniły się w spójna skałę z żelaza i magnezu. Skały te pod wpływem utleniania zmieniały kolor na czerwony, żółty, błękit i fiolet.

Tak powstałe skały uległy spękaniu i przełamały się na osobne płaskowyże. Formy skalne powstały przez erozję wodną i eoliczną, działanie deszczu, śniegu, lodu oraz wiatru, które rzeźbiły krawędzie płaskowyżu. Erozja nadal trwa i kształt skał wciąż ulega zmianie.

Indianie

Na początku żyli tu prehistoryczni Indianie Anasazi (wyplatacze koszy), potem Indianie Anasazi Pueblo (uprawiacze roli), a na końcu Indianie Pajuci (koczowniczy).

Zwiedzanie

Kanion jest otwarty do zwiedzania przez cały rok, ale podobno szczególnie ładnie wygląda zimą. Ja niestety byłam tam na początku września. W parku powstało kilka punktów widokowych:

  • Faryland Point (baśniowa kraina)
  • Sunrise Point (wschód słońca)
  • Sunset Point (zachód słońca)
  • Inspiration Point (natchnienie)
  • Rainbow Point (tęcza)

Szlaki turystyczne

Większość turystów podróżujących do Bryce Canyon zwiedza go od góry, przy czym zwykle zatrzymują się na jednym z punktów widokowych i robią sobie tam zdjęcia. Ci którzy mają więcej czasu i wiedzą, że taka opcja jest dostępna, schodzą na dół i robią sobie przechadzkę po kanionie.

W głębi kanionu znajduje się kilka szlaków. Na przykład z Sunrise Point można zejść szlakiem Queens Garden Trial (szlak ogrodu królowej), a z Sunsest point szlakiem Navajo Loop Trial.

W parku oprócz skał podziwiać możemy głównie drzewa iglaste, takie jak jodły jednobarwne, świerki klujące i sosny subalpejskie. Szczęśliwcy mogą zobaczyć na własne oczy jedne z nielicznych zwierząt: mulaki, pumy, pieski preriowe i myszołowy.

Byliście kiedyś w Bryce Canyon i okolicznych parkach narodowych? Jakie trasy polecacie na pierwszy spacer po kanionie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *