Najpiękniejsze parki narodowe w USA

Najpiękniejsze parki narodowe w USA: #6 Grand Canyon NP, Arizona

Powoli zbliżam się do końca serii o najpiękniejszych parkach narodowych w USA. W tym wpisie przeczytacie o najbardziej znanym czyli Grand Canyon położonym w stanie Arizona. Co ciekawe, choć jest najbardziej rozpoznawalnym, to nie jest największym, ani najgłębszym kanionem na świecie.

Grand Canyon dzieli się na część północną (North Rim) rzadziej odwiedzaną przez turystów oraz cześć południową (South Rim), która stanowi główną atrakcję turystyczną.

My byliśmy w części północnej, czyli tej mniej popularnej wśród turystów. Znajduje się tam Grand Canyon Lodge, czyli schronisko z drewnianymi domkami, z których każdy ma przepiękny widok na kanion. Stamtąd wyruszyliśmy szlakiem na punkt widokowy Bright Angel.

Geologia

Jak sama nazwa wskazuje kanion powstał w wyniku wydrążenia przez wody rwącej rzeki Kolorado. Szerokość Grand Canyon jest bardzo zróżnicowana – w najwęższym miejscu ma 800 m, a w najszerszym 29 km! Kanion ma aż 446 km długości liczonej wzdłuż biegu rzeki Kolorado, z dopływami jest około 1000 km.

Ciekawostki

  • Wielki Kanion Kolorado nie jest najgłębszym kanionem na świecie. Dwa razy głębszy jest Kanion Colca w Peru.
  • Nie jest również najdłuższym kanionem na ziemi, bo na Antarktydzie znajduje się większy mierzący 1000 km długości.
  • Kanion powstał dzięki usunięciu materiału skalnego przez rzekę Kolorado.
  • Temperatura w Kanionie zwiększa się wraz z głębokością i porastają go piętra roślinne, podobnie jak w górach.
  • Kanion był zamieszkiwany już 5 tysięcy lat temu przez pustynne ludy koczownicze. Później jego lokatorem był tajemniczy lud Anasazi, który 2 tysiące lat temu mieszkał tam w kamiennych domach.
  • Park narodowy Wielkiego Kanionu został ustanowiony w 1919 roku, a w 1979 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Wielki kanion jest widoczny z kosmosu 🙂
  • We wschodniej części kanionu zbudowano tzw. skywalk ,czyli platformę widokową nad przepaścią. Jest to najwyżej położona tego typu budowla na świecie!

Poniżej znajdziecie kilka fotek z Bright Angel Point. Znajduje się tam skała podobna do tej w Norwegii o której pisałam w osobnym poście. Zachęcona przez innych turystów para starszych amerykanów również dała się skusić na zdjęcie co uwieczniłam na pierwszym zdjęciu 🙂

Był ktoś z Was w części południowej kanionu? A może dopiero planujecie podróż? Dajcie znać w komentarzach czy artykuł był dla was przydatny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *