Grand Canyon

Najpiękniejsze parki narodowe w USA – jak zorganizować objazdówkę po Grand Circle

Co warto zwiedzić na zachodnim wybrzeżu oprócz Los Angeles i San Francisco? Oczywiście parki narodowe! Są piękne i amerykanie naprawdę mają się czym pochwalić.

W USA jest 59 parków narodowych. Co ciekawe w USA jest też 7 tak zwanych historycznych Parków Narodowych. Jeden z nich upamiętnia np. obszary, na których wydobywano złoto, inny chroni pozostałości XIX-wiecznego kanału na rzece Potomac. Dla porównania w Polsce mamy 23 Parki Narodowe, ale mamy też 123 Parki Krajobrazowe.

Dlaczego Grand Circle?

Grand Circle jest to obszar, na którym znajdują się najbardziej znane parki narodowe. Teren, jak sama nazwa wskazuje, ma kształt okręgu i jest położony na terenie stanów: Nevada, Utah, Colorado, New Mexico i Arizona. Poniżej znajduje się mapka z miejscami, które odwiedziliśmy.

Według mnie dobrą bazą wypadową na zwiedzanie parków jest Las Vegas. Możemy się tam dostać samolotem z każdego miejsca, a przelot nie kosztuje majątku. Oprócz parków byliśmy też w innych, ciekawych przyrodniczo, miejscach oraz zobaczyliśmy zaporę Hoovera na rzece Kolorado. Z Las Vegas udaliśmy się na północny wschód odwiedzając po kolei:

  1. Zion National Park
  2. Bryce Canyon National Park
  3. Arches National Park
  4. Monument Valley
  5. Antelope Canyon
  6. Horseshoe Bend
  7. Grand Canyon
  8. Hoover Dam
  9. Sequoia National Park

Koszty

Jeśli macie zamiar zwiedzać kilka parków samochodem opłaca się kupić wspólny karnet wstępu do wszystkich parków narodowych. Jego koszt w 2020 roku to 80 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Grand Circle. Karnet jest ważny rok, a można jako właścicieli wpisać dwie osoby. My odkupiliśmy go za połowę ceny od innej polskiej grupy zwiedzającej parki przed nami. Różnica w cenie była znacząca, dlatego warto poszukać informacji o „używanych” karnetach na przykład na Facebooku.

Pojedyncze wejścia do parków to spory wydatek. Przykładowo, Bryce Canyon kosztuje 30 dolarów za samochód, a Grand Canyon 35 dolarów (ceny na 2020 rok). Szybko kalkulując, jeśli pójdziemy do trzech parków koszt karnetu nam się zwróci. Jeśli zapłacimy połowę ceny już po 2 wejściach resztę wejść mamy gratis 🙂

Oczywiście czym więcej osób podróżuje w samochodzie tym lepiej, bo koszty rozkładają się na większą liczbę uczestników.

Jak zwiedzać?

Najwygodniej swoim samochodem. Parki znajdują się w „dzikim” ternie i są od siebie oddalone, więc dojazd do nich jest utrudniony. Po niektórych parkach można się poruszać specjalnymi autobusami. Coś co u nas jest nie do pomyślenia w USA całkiem dobrze funkcjonuje. Prawdą jest, że potrafią oni wsiąść do samochodu, żeby przejechać ledwie 200 metrów do sklepu. Tym bardziej nie dziwi, że po parkach narodowych też podróżują autobusami i zwiedzają wszystko zza szyby.

Jak się przygotować?

Na pewno wychodząc z samochodu należy zabrać wygodne, zabudowane buty. Przydadzą się, bo chodzimy po górach, skałach i pustyni. W Antelope Canyon po białym, pustynnym piasku chodziły… białe skorpiony. Przewodnik powiedział nam o tym dopiero na zakończenie wycieczki, a połowa grupy była wtedy w odkrytych sandałkach. Oczywistym jest również, że musimy ze sobą zabrać duuużo wody, bo wszystkie parki są położone w „gorących” stanach.

W drodze do Horseshoe Bend
W drodze do Horseshoe Bend

Przykładowo w Antelope Canyon było 40 stopni w cieniu, a czekając na wejście staliśmy w pełnym słońcu na środku pustyni, gdzie było pewnie nawet 60 stopni!

Oczekiwanie na wejście do Antelope Canyon
Oczekiwanie na wejście do Antelope Canyon

W kolejnych wpisach zobaczycie fotorelację z poszczególnych parków. Dajcie znać czy byliście w którymś z tych miejsc, a możne zamierzacie się wybrać? Jeśli macie jakieś pytania śmiało piszcie w komentarzach postaram się na nie odpowiedzieć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *