Lodowiec Jostedalsbreen

Norwegia – 5 atrakcji przyrodniczych, których nie możesz pominąć na trasie

Norwegia jest ciekawa przede wszystkim dla miłośników przyrody, którą cechuje różnorodność i niespotykane nigdzie indziej krajobrazy. W dzisiejszym wpisie przedstawię wam w punktach co koniecznie musicie zobaczyć poruszając się po Norwegii.

1. Fiordy

Krajobraz w Norwegii ciągle się zmienia. Gdy jeździmy wokół fiordów nad samym morzem, naszym oczom ukazują się raz po raz ładne zatoczki i zacumowane łódki. Za jakiś czas wjeżdżamy do miasteczek, oczywiście położonych nad fiordami, gdzie witają nas białe lub czerwone drewniane domki w skandynawskim stylu. Poniżej zamieszczam zdjęcia z fiordami 🙂

Sogenfjord

Hardangerfiord

Hardangerfiord

2. Lodowce

Lodowce to atrakcja Norwegii, która najbardziej przypadła mi do gustu. Warto je zobaczyć, bo kto wie czy przy obecnym ciągłym ocieplaniu się klimatu, będziemy mieli taką okazję za powiedzmy 50 lat. My odwiedzamy dwa lodowce.

Jostedalsbreen

Pierwszy, Jostedalsbreen, jest na wyciągniecie ręki, można go nawet dotknąć (o ile przekroczymy linię ostrzegawczą), do czego nie namawiam 😉

Jostedalsbreen to nazwa całego lodowca. Jeśli chcecie podejść do któregoś z jego języków, musicie się dobrze zastanowić nad dojazdem. Poszczególne odnogi mogą być oddalone od siebie nawet o kilkadziesiąt kilometrów.

Briksdalsbreen

Drugi, Briksdalsbreen, oddzielony jest od turystów jeziorem polodowcowym, więc zobaczymy go tylko z daleka. Jego jęzor kończy się wyżej, a co jakiś czas odpadają od niego lodowe bloki.

3. Góry i skały

Góry w Norwegii to góry Skandynawskie pochodzące z orogenezy kaledońskiej. Turyści chodzą po nich oczywiście w celach trekkingowych, ale również żeby zobaczyć ciekawe formy skalne np. w postaci półek.

Trolltunga – Język trolla

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych norweskich skał. Do tego stopnia, że zasłużyła na osobny wpis 🙂

Trolltunga

Preikestolen

Klif o bardzo nietypowym zakończeniu w postaci kwadratowego „placu” o boku 25 metrów. Niestety znajdowała się daleko poza trasą naszej wyprawy.

Preikestolen
https://www.visitnorway.pl/listings/preikestolen/185743/

Kjeragbolten

Skała wisząca między dwoma ścianami. Znajduje się w niewielkiej odległości od Preikestolen, więc warto skorzystać z okazji i zatrzymać się w okolicy na dwa dni, by strzelić sobie ładną fotkę 🙂

Kjeragbolten
https://www.visitnorway.pl/gdzie-jechac/norwegia-fiordow/ryfylke/bezpieczenstwo-w-kjerag/

4. Górskie drogi

Najpopularniejsza droga nosi zaszczytną nazwę Złotej Drogi, a jej najbardziej charakterystycznymi odcinkami są Droga Trolli i Droga Orłów. Zanim nim do nich otrzemy musimy podjechać trochę pod górę, a wtedy przy drodze i na okolicznych szczytach zauważamy śnieg. Bywa, że na okolicznych parkingach zatrzymuje się autokar, żeby grupa mogła porzucać się śnieżkami. Oczywiście nie możemy być gorsi 🙂

Jadąc dalej docieramy do kolejnego punktu na mapie, czyli do miejscowości Geiranger. Kilka razy dziennie wypływa z niej prom, który obwozi nas po fiordzie Geirangerfjorden i Wodospadzie Siedmiu Sióstr.

Geirangerfjord

Droga Orłów

Po drugiej stronie miejscowości czeka nas wspinaczka Drogą Orłów (Ornevegen).

Widok z parkingu na Drodze Orłów

Droga Trolli

Podążając dalej szlakiem trafiamy na jedną z najbardziej znanych dróg – Trollstigen, otwartą tylko w miesiącach letnich. W „godzinach szczytu” służby drogowe pomagają autokarom bezpiecznie poruszać się w ciasnych zakrętach.

5. Płaskowyż Hardangervidda

Gdy gór mamy dosyć nagle naszym oczom ukazuje się płaskowyż, ale nie taki znowu byle jaki, bo porośnięty tundrą. Jedziemy jakiś czas zachwycając się widokami i wypatrując dzikich reniferów, które podobno mieszkają na tym terenie w dużych skupiskach. Niestety ciężko jest je zobaczyć z samochodu, bo chowają się przed ludźmi. Płaskowyż Hardangervidda jest to największy płaskowyż w Europie.

Znacie jeszcze jakieś miejsca dla miłośników natury w Norwegii? A może macie jakieś pytania, bo właśnie wybieracie się w okolice, które opisałam?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *