co zwiedzić w Toskanii i jak kupić bilet na samolo

Organizacja objazdówki po Toskanii – #2 Wyszukiwanie tanich lotów

W poprzednim poście pisałam o tym jak wybrałam miejsce wyjazdu i środek transportu we Włoszech. W tym wpisie skupię się na wyborze korzystnej oferty lotów korzystając z popularnych darmowych wyszukiwarek.

Przelot

1. Daty wylotów

Pracując na etacie niestety nie mogliśmy sobie pozwolić na wyszukiwanie lotów w dowolnym terminie, dlatego do dyspozycji mieliśmy tylko majówkę i dłuższy sierpniowy tydzień. W sierpniu we Włoszech plusem są organizowane imprezy w wieli miastach i winnice pełne winogron. Minusem jest niestety upał oraz natłok turystów. Sezon letni we Włoszech trwa od marca do października i lepiej jest polecieć tam w miesiącach wiosennych, gdy nie ma jeszcze tak wielu turystów, ceny biletów są niższe (z wyjątkiem okresu świątecznego i weekendu majowego), a wszystko wokoło się zieleni i jest dużo kwiatów.

2. Ceny lotów

Jeśli możemy sobie pozwolić na urlop w dowolnym terminie polecam wybierać niestandardowe zakresy dat, np. od wtorku do czwartku, ponieważ wtedy loty są najtańsze. Aby obniżyć cenę lotów możemy także skorzystać z opcji przelotu między różnymi lotniskami w obie strony, lotów przesiadkowych oraz ofert różnych przewoźników. Niestety lecąc startując z innego lotniska w Polsce i wracając na inne pozbawiamy się możliwości dojazdu do lotniska samochodem.

Ceny lotów na majówkę są dosyć wysokie. My za przelot w jedną stronę dla jednej osoby bez bagażu rejestrowanego zapłaciliśmy ok. 200 zł i była to jedna z najtańszych opcji. W pozostałych terminach możemy upolować dużo atrakcyjniejsze bilety.

Według informacji z serwisu Momondo najtańszych lotów możemy się spodziewać na 56 dni przed planowanym wylotem. Musimy jednak brać tą datę jako przybliżoną – bilety kupiliśmy 26 lutego (czyli 59 dni przed), ale niskie ceny utrzymywały się nawet do 3 marca (czyli 54 dni przed).

3. Wyszukiwarki

Poszukując lotu korzystaliśmy jednocześnie z kilku darmowych wyszukiwarek. Na większości z nich zwracane wyniki były bardzo zbliżone, ale same aplikacje różniły się znacznie możliwościami filtrowania i sposobem prezentacji wyników. Dzięki temu każdy może wybrać najbardziej dostosowaną do swoich potrzeb i sposobu wyszukiwania. Po ogólnym zapoznaniu się z ofertą przeszliśmy na bardziej zaawansowaną wyszukiwarkę – AZair, która tez jest bezpłatna. Nie jest ona najładniejsza i najwygodniejsza w użyciu, ale za to zwraca dużo więcej kombinacji lotów. W oparciu o moje doświadczenia najbardziej polecam wyszukiwarki AZair oraz Momondo. Do szukania używałam również SkyScanner.pl oraz Fly.pl.

Warto wyszukiwać loty w trybie prywatnym / incognito, gdyż wyszukiwarki zapamiętują nasze wyszukiwania i mogą podbijać nam ceny.

Momondo

Momondo – wyniki wyszukiwania
Jak korzystać

Po wpisaniu lotniska punktu początkowego i końcowego trasy oraz orientacyjnych dat pojawia nam się powyższy widok, czyli mniej więcej taki jak w każdej wyszukiwarce. Pierwszą zauważalną różnicą jest pasek ze słupkami powyżej listy lotów. Przedstawia on jak kształtują się ceny w rożnych dniach, co pozwala nam już na wstępie zobaczyć, czy wybieramy optymalne daty.

Możemy również przejść do bardziej rozbudowanego widoku i skorzystać z opcji elastycznych lotów. W tym celu klikamy na miasto wylotu lub przylotu i zaznaczamy „lotniska w pobliżu”. Podobnie możemy zrobić z datami – klikamy na nie i z zakładki po lewej stronie wybieramy opcję „elastyczne daty”, a następnie wariant, który nam pasuje np. +/- 3 dni. Wówczas zobaczymy tabelkę jaką zamieściłam poniżej.

Momondo – elastyczne loty

Warto również skorzystać z mechanizmu filtrowania, który w Momondo jest bardzo rozbudowany.

Główne cechy
 • Interfejs jest nowoczesny, czytelny i działa szybko
 • Pozwala na elastyczne daty
 • Umożliwia wyszukanie lotnisk w pobliżu
 • Posiada dużo opcji filtrowania
 • Możemy samemu skomponować podróż wybierając dowolne loty
 • Opcja multi-city pozwala znaleźć najtańsze podróże między kilkoma miastami, które chcemy zwiedzić

AZair

AZair – wyniki wyszukiwania

Domyślnie strona wyszukiwania może załadować się po angielsku, ale mamy możliwość zmiany języka w prawym górnym rogu ekranu. W AZair musimy w pierwszej kolejności zdefiniować parametry lotów oraz nałożyć odpowiednie filtry, niestety nie możemy później zawężać listy wyników. Mamy możliwość ręcznego zdefiniowania lotnisk początkowych i docelowych, bardzo elastyczne wyszukiwanie po zakresie dat i długości pobytu oraz dodatkowych parametrach, jak maksymalna długość lotu.

Niestety nie zawsze wyniki przedstawiają aktualną ofertę – czasami po przekierowaniu na stronę linii lotniczych okazuje się, że cena jest wyższa lub dany lot nie jest już dostępny. Nie mniej nam dzięki wyszukiwarce udało się znaleźć trochę tańszą kombinację lotów, niż zwracane przez konkurencyjne porównywarki.

AZair – ceny naszego lotu z perspektywy czasu
Główne cechy
 • Interfejs działa szybko, ale jest mało czytelny
 • Pozwala wybrać zakres dat i długość pobytu
 • Umożliwia ręczne wybranie kilku lotnisk w pobliżu
 • Filtry musimy zdefiniować przed rozpoczęciem wyszukiwania
 • Wyświetla wszystkie możliwe kombinacje, nie tylko te najtańsze
 • Przed rozwinięciem pozycji widzimy cenę na jedną osobę

Mam nadzieję, że wpis był dla was przydatny. Z jakich wyszukiwarek korzystacie poszukując lotów? A może polecicie mi inne, których tu nie wymieniłam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *