Ratusz

Oslo – stolica Norwegii w 1 dzień, co warto zobaczyć?

Oslo to najstarsza skandynawska stolica. Mimo to będąc w mieście zupełnie tego nie odczuliśmy. Wszystkie nowoczesne budynki zostały znakomicie wpisane w naturalny krajobraz. Oslo jak inne mniejsze miasta również położone jest nad fiordem (Oslofjord). Dziś zabieram was w podróż po mieście w którym praktycznie nie ma zabytków ale za o jest nowocześnie jak przystało na najbogatszy kraj na świecie ( Dane Banku Światowego na rok 2018)

Dzielnica Barcode

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy dość niestandardowo, bo od najmłodszej dzielnicy. Wzorem innych portowych miast zachodniej Europy w Oslo uruchomiono projekt pod nazwą „Fjord City” (z norweskiego Fjordbyen). W ramach działań, na przestrzeni ostatnich kilku lat, przekształcono stare doki i magazyny portowe w nowoczesne mieszkania i biurowce. Dwanaście budynków mieszkalno-biurowych, o wysokości od 70 do 100 metrów, ustawiono w rzędzie w 12-metrowych odstępach tak, aby razem tworzyły kod kreskowy – barcode. W ten sposób zapewniono dostęp do światła słonecznego mieszkającym i pracującym tam ludziom. Każdy z budynków cechuje inna elewacja i kolorystyka, a niektóre mają na wyższych piętrach zielone tarasy 🙂

Kiedyś był tu port, a teren, na którym znajdują się budynki, był pod wodą. W trakcie budowy natrafiono na wraki kilku statków, których pochodzenie datowane jest na ok. XVII wiek.

Opera Den Norske

Gmach, którego bryła przypomina lodowiec schodzący do morza, powstał w ramach wspomnianego przeze mnie projektu rewitalizacji portowego centrum. Opera narodowa to pierwszy na świecie budynek opery, na który mogą wejść zwiedzający. Warto się na niego wybrać, bo zapewnia ładny widok na Zatokę Bjørvika. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się podczas zachodu słońca, gdy w szklanej fasadzie odbija się cała okolica.

Dworzec kolejowy

Oryginalny budynek dworca Oslo Sentralstasjon z połowy XIX wieku zamieniono w galerię handlową. Obok zlokalizowano nową, przeszkloną stację.

Ratusz

Oslo Rådhus to wielka ceglana bryła z dwoma 60-metrowymi wieżami. Przez wielu, włączając w to mieszkańców miasta, uważany jest za brzydki.

Wnętrza kryją kolorowe malowidła wielu różnych artystów, zdobione wnętrza oraz podarunki od różnych krajów. Zwiedzanie indywidualne i z przewodnikiem jest za darmo, ale musimy odstać chwilę, żeby wejść w grupie, a potem w kolejce do kontroli bezpieczeństwa.

Co roku 10 grudnia w ratuszu wręczana jest pokojowa nagroda Nobla. Jest to jedyna Nagroda Nobla to jedyna, która nie jest przyznawana przez Szwedów. Istnieje wiele domysłów na ten temat, ale nigdy nie dowiemy się prawdy, gdyż zmarły w 1896 roku Alfred Nobel nie zdradził prawdziwej przyczyny.

Teatr narodowy

Nationaltheater wybudowano w 1899 roku. Przed nim stoją pomniki trzech pisarzy, których sztuki wystawiono podczas trzydniowej inauguracji.

Teatr narodowy

Twierdza Akershus

Kiedy w XIII wieku król Haakon V Długonogi przeniósł stolicę z Bergen do Oslo, rozpoczęto budowę fortecy, a następnie zamku. Ten drugi w XVI wieku został gruntownie zmodernizowany w stylu renesansowym. Zwiedzanie twierdzy jest bezpłatne, na jej terenie mieści się zamek oraz dwa muzea – Sił Zbrojnych i Norweskiego Ruchu Oporu. Z fortecy możemy podziwiać widok na port i stare centrum miasta (Gamle), którego broniła.

W porcie zacumowane są trzy zabytkowe drewniane statki z początku XX wieku.

Pałac królewski

Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Okalający go park jest jedynym, w którym nie wolno się opalać. Wnętrza pałacu można zwiedzać 4 razy dziennie w miesiącach letnich (od połowy czerwca do połowy sierpnia).

Pałac królewski

O godzinie 13:30 przed pałacem królewskim ma miejsce zmiana warty. Nowi wartownicy zbierają się pod budynkiem po prawej stronie, a następnie obchodzą cały obiekt i zmieniają po kolei każdego pojedynczego wartownika. Na koniec przychodzą do tego stojącego na froncie, zmieniają go i odchodzą. Całość trwa z 10-15 minut i moim zdaniem jest mało widowiskowe, a wręcz nudne. Najbardziej podobała mi się zmiana warty w Atenach.

Parlament

Neoromański budynek parlamentu zbudowany został z jasnej cegły w 1866 roku. Jest dostępny do bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem.

Budynek parlamentu

Park Vigelanda

Park jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Norwegii. Stoi w nim ponad 200 rzeźb z żelaza, granitu i brązu. Po zaprojektowaniu parku rzeźby artysty budziły wiele kontrowersji, ponieważ przedstawiają nagich ludzi w różnych pozach. Z ich twarzy bardzo łatwo można wyczytać różne emocje, od gniewu po strach, czy radość. Co ciekawe artysta sam nie wykonywał prac, a jedynie zaprojektował cały park. Wykonawcami byli zatrudnieni przez niego rzemieślnicy. Dzięki temu po śmierci Gustava Vigelanda w 1943 roku budowę parku dokończono bez przeszkód.

Wchodząc do niego na początku widzimy rzeźby usytuowane po obu stronach mostu.

Następnie dochodzimy do fontanny przedstawiającej ludzi w rożnych okresach ich życia – od młodości, przez dojrzałość, aż do starości.

Kolejną, najważniejszą część stanowi obelisk umieszczony za specjalną bramą, dochodzi się do niego po schodach. Wysoki na ponad 17 metrów granitowy Monolit, stoi w najwyższym miejscu parku. Kolumnę stanowi jeden blok granitu o masie kilkuset ton z wyrzeźbionymi 121 nagimi postaciami, wśród których jedną jest autoportret artysty. Wokół Monolitu znajduje się 36 grup nagich postaci.

Na samym końcu parku umieszczone jest „Koło życia” zbudowane z nagich ciał dorosłych ludzi i jednego dziecka.

Katedra- Dom Kirche

Oprócz powyższych zabytków w Oslo znajduje się kilka kościołów, głównie luterańskich, które w większości są zamknięte. Wyjątek stanowi katedra z 1697 roku, do której warto wejść, by zobaczyć przestrzenny ołtarz i zdobione sklepienie.

Jak Wam się podobało w Oslo? Planujecie odwiedziny? A może wolicie skandynawską przyrodę? O niej już w następnym poście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *