Polska na weekend: Ogród w Arkadii i pałac w Nieborowie

Ogród w Arkadii

Ogrody w Arkadii

Został założony w 1778 r. przez księżną Helenę Radziwiłłową, żonę Michała Hieronima Radziwiłła, który był właścicielem Nieborowa. Architektoniczny projekt ogrodu przygotował Szymon Bogumił Zug. Na początku budowany był w duchu sentymentalnym, potem nawiązywano do antyku arkadyjskiego, cechującego się prostotą brył i oszczędnością dekoracji. W początkach istnienia ogrodów znajdowały się tu m.in. chatki, bramy i grobowce, a potem romantyczny cyrk rzymski i amfiteatr, które niestety nie dotrwały do naszych czasów.

Do Arkadii wiele par przyjeżdża na sesje ślubne. My tuż po otwarciu ogrodów o godzinie 10:00 w niedzielę widzieliśmy cztery pary. Sesja w parku kosztuje 200 zł, we wnętrzach pałacu 300 zł, a łączona 500 zł.

Love jabłka

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Pałac w Nieborowie

W 1694 roku kardynał Michał Stefan Radziejowski kupił od poprzednich właścicieli Nieborowskich dobra wraz z dworem. W późniejszych latach według projektu architekta Tylmana z Gameren powstał tam pałac. Przechodził on z rak do rąk, aż w końcu w 1774 roku właścicielem dóbr nieborowskich został książę Michał Hieronim Radziwiłł. Gromadził on w nim obrazy znanych malarzy europejskich, a pod koniec XVIII wieku architekt Szymon Bogumił Zug zaprojektował dla niego ogród francuski i przebudował część pałacu w stylu wczesnoklasycystycznym.

Oranżeria

Ceny biletów

Bilet normalny do Arkadii lub Nieborowa kosztuje 12 zł, natomiast chcąc zwiedzić ogrody i pałac w Nieborowie zapłacimy 22 złote. Jest też dostępny bilet łączony obejmujący oba miejsca w cenie 30 zł. Wejście z psem to dodatkowe 8 zł (osobno za ogród i pałac) na akcesoria do sprzątania nieczystości. Ze szczegółową ofertą możecie zapoznać się na stronie Nieborowa.

Gdzie zjeść?

Polecam wam bardzo Oberżę pod Złotym Prosiakiem w Nieborowie. Ludzi jest tam sporo, więc musieliśmy poczekać, najpierw w kolejce na stolik, a potem ok. 40 min na jedzenie. Stolików na xewnątrz jest dużo, a kelnerki sprawnie uwijają się z serwisem. W karcie znajdziecie dania tradycyjne oraz regionalne. Ceny wahają się w granicach 10 zł za zupę i 25 zł za drugie danie. Z nietypowych zup polecam wam soliankę :), czyli specjalność kuchni rosyjskiej i ukraińskiej.

Wskazówki dojazdu

Dojazd z Łodzi jest łatwy – trwa ok. 30-40 min od wjazdu na autostradę. Przy zjeździe z autostrady jest oznaczenie prowadzące na Arkadię i Nieborów. Kompleksy są od siebie oddalone o ok. 7 km.

Byliście kiedyś w Arkadii i Nieborowie? Jak wasze wrażenia? A może mieliście tutaj sesję ślubną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *