work and travel

Programy wymiany studenckiej – zestawienie

Dziś przedstawiam wam praktyczny wpis dotyczący wyjazdów typu work camp, au pair, Erasmus + itd. Informacje są aktualne, ponieważ od jakiegoś czasu przymierzam się do wyboru któregoś z nich.


Wyjazdy do USA – Większość wyjazdów opiera się na formule work and travel czyli jedziemy gdzieś do pracy, dostajemy wynagrodzenie, wyżywienie oraz zakwaterowanie a po skończonej umowie mamy jeszcze czas na zwiedzanie. Praca trwa z reguły od 2-2,5 miesiąca a pozostałe 1,5 możemy przeznaczyć na zwiedzanie.

Jaki typ pracy mamy do wyboru?

  • Praca na campie czyli na takich naszych koloniach dla dzieci [jako tzw. support staff (gotowanie, sprzątanie, praca w pralni itd.), camp counselor i special needs counselor (opieka nad dziećmi przyjeżdżającymi na campie)].

Najpopularniejsze są programy Camp Leaders oraz Camp America Różnią się one praktycznie tylko ceną oraz ofertą campów.

Opłaty za udział w campach:
Koszt programu to 1880 zł z Camp Leaders oraz 2647 zł-Camp America
Dodatkowe świadczenia: 160 USD wiza, zaświadczenie o niekaralności, zdjęcie wizowe, dojazdy na lotnisko, szkolenie, konsulat.

  • Au pair czyli opieka nad dziećmi, dostajemy zakwaterowanie i wyżywienie u rodziny goszczącej, kieszonkowe oraz wynagrodzenie.

Możemy wyjechać z wspomnianym wcześniej Camp America oraz z wieloma innymi agencjami pośredniczącymi w wyjeździe np.:

happyaupair.pl
aupair.com.pl

Opłaty za au pair z Camp America:
Koszt programu to 1390 zł – 2980 zł
Dodatkowe świadczenia : 160 USD wiza, zaświadczenie o niekaralności

  • Praca w hotelach tzw. resortach, 4 i 5 gwiazdkowych. Jest podobna do pracy na campach z tą różnicą, że zarabiamy więcej ale resorty zabierają nam część tych pieniędzy na pokrycie naszego zakwaterowania. Wyżywienie musimy zapewnić sobie sami, kosztuje to ok.3 euro w hotelu. Możemy pracować jako pokojówka, recepcjonistka, bell boy, w kuchni, w sklepie, w spa. Wyjazdy do hoteli organizuje m.in. Camp Leaders.

Opłaty za Camp Resort:
Koszt programu to 2750 zł, z czego w USA płacimy 1450 dol
Dodatkowe świadczenia : 160 USD wiza, zaświadczenie o niekaralności, zdjęcie wizowe, dojazdy na lotnisko, szkolenie, konsulat.

W programie zarabiamy min 7,25-8 dol na godzinę. Na zwiedzanie potrzebujemy ok. 100 dolarów dziennie a cała zarobiona przez ok. 2 miesiące pensja starcza nam z reguły na 10-12 dni zwiedzania.

Wolontariaty zagraniczne- pracujemy za darmo lub za niewielkie kieszonkowe. Mamy zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie. Programy te trwają z reguły od 1 tyg. do 3 miesięcy

AIESEC to chyba najpopularniejszy z programów studenckich organizujących wolontariaty (można z niego skorzystać do 2 lat od zakończenia studiów).

  • Global citizen to wolontariat zagraniczny w wybranych krajach Europy, Azji, Ameryki południowej i Afryki. Cena programu obejmuje nocleg i wyżywienie. Organizatorzy nie pokrywają kosztów zakupu biletów i wiz.

Można realizować się w 3 obszarach (culture, management oraz world issue)

Jedenswiat.org.pl– wolontariaty trwające 2-4 tygodni, pracujemy ok. 6 godzin, 5 dni w tyg. W programie mogą brać udział osoby w każdym wieku.

Do wyboru mamy pracę z dziećmi, projekty ekologiczne, prace remontowe, organizacja festiwali itd. Po dniu pracy oraz w weekendy wolontariusze organizują wspólne wycieczki i gry. Organizacja pokrywa tylko koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Wysokość składki członkowskiej na rok wynosi 180 zł a opłata za 1 workcamp 200 zł.

Warto dodać, że na oba te wolontariaty możemy wyjeżdżać przez cały rok a nie tylko w okresie wakacyjnym.

Praktyki studenckie

AIESEC

  • Global talents to rodzaj praktyk studenckich w wybranych krajach na świecie wliczając w to USA. W programie mogą brać udział studenci i absolwenci do 2 lat od ukończenia studiów. Można odbyć praktyki w korporacjach i mniejszych przedsiębiorstwach. Można wybrać spośród czterech dziedzin (informatyka, marketing, biznes oraz edukacja).

ERASMUS +

Mało z was zapewne wie, że na Erasmusa nie trzeba wyjeżdżać tylko na studia, bo można też w ten sposób zrealizować praktyki zagraniczne w wybranym przez siebie przedsiębiorstwie lub skorzystać z listy zamieszczonej na stronie. Jest to na tyle fajna opcja, że można dostać wynagrodzenie z instytucji goszczącej praktykanta oraz z samego programu.

Oczywiście oprócz tych wymienionych przeze mnie programów są też inne, związane z wyjazdem do Kanady, Nowej Zelandii, Australii itp. Nie wszystkie z nich dotyczą tylko osób ze statusem studenta a np. osób do 30-35 roku życia.

Jeśli bylibyście zainteresowanie jeszcze innymi programami to zapraszam do pisania w komentarzach. Mam nadzieję, że wpis będzie dla was przydatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *