Rocchetta Matei kaplica - kopia Wielkiego Meczetu w Kordobie

Rocchetta Matei magiczny zamek w stylu mauretańskim niedaleko Bolonii

Zamek odkryłam przypadkowo szukając atrakcji w rejonie Grizzana Morandi, gdzie mieliśmy wykupiony pierwszy nocleg na naszej trasie pomiędzy Bolonią a Florencją. Twierdza położona jest w północnych Apeninach i większej części zbudowana w stylu mauretańskim, choć niektóre z elementów są w stylu eklektycznym.

Historia

Zamek został zbudowany przez hrabiego Cesare Mattei żyjącego w latach 1809-1886. Był on uczonym, politykiem i samoukiem. Nie skończył żadnych studiów w zakresie medycyny, ale zajmował się zawodowo medycyną niekonwencjonalną (homeopatią). Był także prekursorem badań nad przywróceniem ładunków elektrycznych w ciele do stanu równowagi poprzez zastosowanie homeopatii, fitoterapii, alchemii i magnetyzmu. Jego terapie odniosły wielki sukces na skalę światową, przyciągając do zamku tłumy pacjentów. Mimo sprzeciwu ze strony środowiska medycznego, zaczął produkować swoje leki, eksportując je także za granicę.

Budowa zamku przebiegała w latach 1850-1859 na miejscu
ruin zamku Savignano z XIII wieku. Hrabia mieszkał w nim do śmierci, a potem został on zakupiony przez prywatną osobę i przekształcony na hotelik, a po śmierci właściciela został ostatecznie zamknięty w 1989 r. Pod koniec lat 90 podjęto próbę udostępnienia obiektu dla zwiedzających, ale ponownego otwarcia dokonano dopiero w 2015 roku.

Zwiedzanie

Niestety jest to atrakcja udostępniona dla zwiedzających całkiem niedawno i zamek ma tylko stronę w języku włoskim. Żeby umówić się na zwiedzanie trzeba skorzystać z formularza na stronie internetowej. Przed dokonaniem rezerwacji napisaliśmy wiadomość, aby zapytać o możliwość zwiedzania w języku angielskim i dostaliśmy odpowiedź twierdzącą. Niestety na miejscu okazało się, że przewodnik owszem mówi po angielsku, ale oprowadzanie odbywać się będzie w języku włoskim 🙁 Koszt biletu normalnego to 10 euro za osobę, co jest ceną dość wysoką. Zwiedzanie odbywa się jedynie w soboty i niedziele. Na stronie znajduje się lista dni, w które wstęp do zamku jest bezpłatny. Wejście jest darmowe również w pierwszą niedzielę miesiąca.

Galeria

Nocleg

Z naszego noclegu w Grizzana Morandi do zamku jest ok. 30 min jazdy samochodem. Jeżeli nie masz jeszcze konta w Airbnb skorzystaj z mojego zaproszenia i zyskaj zniżkę na rezerwację. Apartament jest nowoczesny, czysty, przestronny i w pełni wyposażony, a dodatkowo w cenę wliczone jest śniadanie. Idealne miejsce na wypoczynek w górach lub trekking po okolicy.

Droga z Grizzana Morandi do zamku Roccheta Mattei.

Zamek Sammezzano

Jeśli lubicie styl mauretański i chcecie zobaczyć więcej takich zamków możecie obejrzeć zdjęcia zamku Sammezzano leżącego niedaleko Florencji, na trasie z Val d’Orci. Zamek był udostępniany dla zwiedzających przez kilka dni w roku po wcześniejszym zapisaniu się, ale w 2018 roku został kupiony przez osobę prywatną i nie są jeszcze znane jego dalsze losy.

Byliście kiedyś w Rocchetta Mattei? Jak wasze wrażenia? A może zainspirowałam was do jego odwiedzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *