San Gimignano

San Gimignano – średniowieczny Manhattan

San Gimignano jest bardzo dobrze zachowane i malowniczo położone. Nie bez powodu mówią o nim „miasto pięknych wież” albo „średniowieczny Manhattan”. W średniowieczu włoskie miasteczka pełne były wież. Tu było ich według różnych źródeł od 70 do nawet 100. Teraz będąc na miejscu doliczyłam się tylko 14. Wieże najczęściej były zamieszkane przez znanych właścicieli rodów, a ich wysokość świadczyła o ich bogactwie. Najwyższa ma ponad 50 metrów wysokości. San Gimignano to obowiązkowy punkt na trasie, jeśli chcecie poczuć „toskański klimat” i przenieść się na chwilę w czasie.

Historia

Miasto zostało założone w VIII w. i już we wczesnym średniowieczu było znane, gdyż znajdowało się na szlaku pielgrzymkowym. Kontrolę nad miastem sprawowały dwa rody: Ardinghelli i Salvucci. Szczyt rozwoju przypadł na wiek XII. Niestety mieszkańcy nie mogli żyć spokojnie, ponieważ co jakiś czas dochodziło do waśni rodowych. Gdy wewnątrz zachodził względny pokój, wówczas miasto toczyło spory z leżącą niedaleko Volterrą i innymi pobliskimi położonymi miejscowościami.

Zaraza, która wybuchła w 1348 roku, nie ominęła również San Gimignano i miasto powoli podupadało, ustał ruch pielgrzymkowy. Ród Ardinghelli wystąpił do Florencji o nadanie miastu statusu podporządkowanego okręgu, co uchroniło San Gimignano przed kolejnymi zatargami z sąsiadującymi, mniejszymi miastami. Dzięki tej decyzji wieże przestały być symbolem władzy rodów, jak to było w innych miasteczkach, dlatego stwierdzono, że są „niegroźne” i pozostały nienaruszone do naszych czasów.

W 1990 roku miasto w obrębie murów zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Polski akcent

W XV wieku w San Gimignano urodził się Filippo Buonaccorsi, inaczej znany jako Filip Kallimach. Był on wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i był sekretarzem króla Kazimierza IV Jagiellończyka oraz doradcą króla Jana I Olbrachta.

Zwiedzanie

Porta San Matteo

Jest to jedna z bram, którą możecie wejść do miasteczka. Zwiedzanie tego miasteczka jest stosunkowo łatwe. Idąc praktycznie tylko jedną główną drogą do przeciwległej bramy Porta San Giovani zwiedzicie wszystkie zabytki w około 2-3 godziny.

Piazza della Cisterna

Plac ten ma specyficzny, jakby trójkątny kształt. Jego nazwa pochodzi od zlokalizowanej na środku studni (cisterna) zbudowanej w XIII w.

Piazza della duomo

Palazzo Vecchio del Podestà – stary ratusz miejski

Na placu, na wprost katedry, znajduje się dawny pałac podestà, czyli najwyższego urzędnika o uprawnieniach sądowniczych i wojskowych. Do końca XIV wieku wieża wykorzystywana była jako więzienie. Na przestrzeni wieków pełnił również funkcję małego teatru, hotelu dla znamienitych gości, a nawet szkoły.

Nowy ratusz przy piazza della duomo

Nowy ratusz

Nowy ratusz stojący na placu katedralnym tuż obok katedry pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Do ratusza przylega ponad 50-metrowa wieża, najwyższa w mieście, zwana Torre Grosso.

Stary ratusz przy piazza della duomo

Wewnątrz mieści się muzeum, ale za darmo możecie wejść na dziedziniec, gdzie znajdziecie wiele ciekawych detali architektonicznych.

Basilica di Santa Maria Assunta

Kiedyś kościół stojący na placu pełnił funkcję katedry, dziś został zdegradowany do rangi kolegiaty. Pochodzi on z XII w. i jest zbudowany w stylu romańskim. Z zewnątrz nie wygląda zachęcająco, ale w środku cały pokryty jest pięknymi freskami z XIV w. pochodzącymi ze szkoły sieneńskiej.

Katedra

Wejście do kościoła z audioguidem kosztuje 4€. W słuchawkach usłyszycie historię kościoła oraz opis najważniejszych fresków. Po lewej stronie znajdują się sceny ze Starego Testamentu, a po prawej z Nowego Testamentu. Ponadto we wnętrzu zobaczymy też pizańsko-romańskie arkady i kilka ciekawych kaplic.

W jednej z nich znajdziemy ciało św. Finy (Serafiny), która ciężko zachorowała i wyniku postępującego paraliżu leżała na drewnianej desce. Po pięciu latach choroby ukazał jej się św. Grzegorz i powiedział jej o śmierci. Zmarła w wieku 15 lat a na desce na której leżała wyrosły małe białe fiołki a potem doszło do wielu uzdrowień. Została świętą, patronkę San Gimignano.

Via San Matteo

To jedna z głównych uliczek w San Gimignano, jak widać temperatura nas nie rozpieszczała 😉

Piazza Sant’Agostino

Przy placu znajduje się romańsko-gotycki kościół z XIII w. Wnętrze nie jest zbyt zachwycające, ale i tak warto tu zajrzeć ze względu oryginalną studnię znajdującą się na dziedzińcu.

Ciekawostki

Miasto słynie z produkcji szafranu i białego wina Vernaccia. Rekonstrukcję średniowiecznego miasta znają fani gry komputerowej Assassin’s Creed II.

Jeśli chcecie się wybrać także do innych okolicznych miasteczek pamiętajcie, że oryginalne pamiątki z San Gimignano kupicie tylko tu. Inne pamiątki np. limonchello w butelce w kształcie „włoskiego buta” są w tym mieście jedną z tańszych pamiątek. Zakupy możecie zrobić w mini-markecie prowadzonym przez włoską rodzinę poza murami miasta nieopodal północnej bramy Porta San Matteo.

Mam nadzieję, że wpis był pomocny dla tych z Was którzy wybierają się do Sam Gimignano. Jeśli macie jakieś pytania, śmiało piszcie w komentarzach pod postem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *