Piazza del Campo

Siena – plan na 1 dzień zwiedzania

Na zwiedzanie Sieny na spokojnie możecie poświęcić jeden dzień. Co prawda nie jest ona dużym miastem, ale zabytki są trochę porozrzucane. Spacer zajmie wam też więcej czasu niż zakładaliście, bo praktycznie wszędzie będziecie musieli wspinać się pod górę. Zabytkowe centrum Sieny zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO w 1995 rok i moim zdaniem jest to miasto warte zwiedzenia m.in. dlatego że jest malowniczo położone na wzgórzach. Siena zrobiła na mnie większe wrażenie niż Florencja i zrobiłam tam zdecydowanie najwięcej ładnych zdjęć, które możecie zobaczyć w dalszej części wpisu.

Historia

W XII i XIII wieku Siena była jednym z najważniejszych miast we Włoszech. Słynęła z przemysłu wełnianego i miała najbogatsze banki w czasach przedmedycejskich. W XIII wieku rozpoczął się okres rozwoju urbanistycznego Sieny. Rządziła wówczas rada dziewięciu, czyli zrzeszenie niezależnych, bogatych handlowców. To właśnie oni sfinansowali budowę pierwszej katedry, a później oryginalnego, największego w średniowieczu, rynku w kształcie muszli wraz z gotyckim pałacem-ratuszem.

Okres rozwoju zakończył się wraz z nadejściem czarnej śmierci w 1348 roku, która zabiła 2/3 mieszkańców. Spadek liczby ludności pociągnął za sobą upadek gospodarczy. W XV wieku miasto zostało podbite i wcielone do Wielkiej Republiki Florencji. Siena stała się prowincjonalnym miastem. Mieszkańcy nie mogli prowadzić banków oraz budować nowych budynków, co z jednej strony jest plusem, ponieważ w znaczącej mierze zachowała się średniowieczna zabudowa.

Zwiedzanie

Piazza Salimbeni

Spacer po Sienie zaczęliśmy w centrum na placu, przy którym stoi najstarszy bank w Europie – Banca Monte dei Paschi di Siena. Bank został założony w 1472 roku i działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Niestety do wnętrza budynku się nie dostaniecie, bo nie przyjmują w nim klientów. Na środku placu stoi figura Sallustio Bandiniego, włoskiego ekonomisty i zwolennika wolnego handlu, żyjącego na przełomie XVII i XVIII w.

Banca Monte dei Paschi di Siena

Palazzo Tolomei

Jedną z głównych ulic miasta Via Banchi di Sopra udaliśmy się do kolejnego pałacu. Zlokalizowany jest tam pałac Tolomei, a przed nim pomnik wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa. Jest ona herbem miasta założonego przez synów Remusa: Senio i Aschio.

Wliczyca, symbol założenia miasta przez Remusa

Po przeciwnej stronie stoi romański kościół św. Krzysztofa – San Cristoforo z przełomu XI i XII w.

Kościół San Cristoforo

Piazza del Campo

Idąc dalej tą samą ulicą przenieśliśmy się na główny plac miasta, w dosłownym tłumaczeniu pole. Cały plac jest pochyły i przypomina wyglądem muszlę. Jeśli uważnie się przyjrzymy zauważymy, że podzielony jest na 9 sektorów, które schodzą się na dole.

Palazzo Publico (Comunale) z Torre del Mangia

Właśnie w tym miejscu znajduje się budynek ratusza wraz z okazałą, prawie 100-metrową wieżą. Jest ona prawie dwukrotnie wyższa niż inne oglądane przez nas do tej pory. W końcu wieża musiała się wyróżniać na tle innych budynków, bo ratusz stoi w obniżeniu terenu.

U podnóża wieży znajduje się kaplica, Cappella di Piazza, z marmurowym tabernakulum, która została wybudowana w 1352 roku jako podziękowanie dla Maryi za ustąpienie zarazy.

Warto wejść na chwilę na wewnętrzny plac ratusza i przyjrzeć się pięknym sklepieniom i rzeźbom.

We wnętrzu ratusza znajduje się muzeum, a w nim słynne freski Ambrogia Lorenzettiego „Alegoria dobrych rządów” i „Alegoria złych rządów” z XIV wieku.

Fonte Gaia – źródło radości

W XIV wieku wodę do miasta doprowadzono podziemnymi kanałami z oddalonych o 25 km źródeł. Budowa akweduktu trwała 9 lat. Aby uczcić zakończenie budowy urządzono trwającą ponad 2 tygodnie zabawę. Na jej pamiątkę, na początku XV w. utworzono fontannę, którą nazwano Fonte Gaia, czyli źródło lub sadzawka radości.

Obecna na placu dzisiaj to kopia, oryginał został przeniesiony do muzeum. W dzień nie prezentuje się tak dobrze jak wieczorem, gdy jest pięknie oświetlona więc dla tych, którzy nie będą mogli zostać w mieście na noc wrzucam zdjęcie na pocieszenie 🙂

Fonta Gaia na Piazza del Campo

Contradas – dzielnice

Siena podzielona jest na dzielnice – Contradas. Każda dzielnica ma swoje stroje, godło, barwy, zawołania, pieśni, własny kościół, muzeum, godło ze zwierzęciem oraz fontannę na swoim własnym placu. Kiedyś dzielnic było 57 teraz jest jedynie 17.

Dawniej pomiędzy poszczególnymi dzielnicami istniały różnice społeczne. Dzisiaj są już niewidoczne, ale przynależność do contrada jest nadawana w momencie urodzin i pozostaje istotnym elementem życia towarzyskiego.

Poniżej wstawiłam najciekawsze zdjęcia z odwiedzonych przez nas dzielnic 🙂

Palio

Palio delle contrade to organizowane od średniowiecza święto na cześć Matki Bożej. To wówczas mają miejsce słynne na cały świat gonitwy koni. W dniach poprzedzających wyścigi organizowane są parady oraz pokazy żonglowania flagami w strojach z epoki. Palio odbywa się co roku 2 lipca i 16 sierpnia. Jeśli wybieracie się w tym czasie do Toskanii na pewno nie możecie przegapić tego wydarzenia!

Nagrody zdobyte podczas wyścigów konnych oraz księgi z wynikami można oglądać przed kolejnym wyścigiem w muzeach poszczególnych dzielnic.

Ciekawostki na temat palio

  • W czasie zawodów około 28 tysięcy widzów może stać na środku pochyłego placu, bo wyścig biegnie wąskim paskiem miedzy kamienicami a placem. Dodatkowe 30 tys. osób może się zmieścić wzdłuż kamienic, a także stać na balkonach i tarasach.
  • Przed wyścigiem burmistrz losuje konia dla każdej dzielnicy (żeby nie można go było wcześniej dopingować), a potem ktoś pilnuje go żeby nie został zatruty przez przeciwników.
  • Ze względów bezpieczeństwa na trasie wyścigu wysypany jest piasek, a ściany budynków zakryte są materacami.
  • Dopuszcza się uderzanie batami zarówno konia przeciwnika, jak i samego dżokeja.

Basilica di San Francesco – Klasztor św. Franciszka

Klasztor św. Franciszka

Wychodząc z rynku udaliśmy się w stronę Bazyliki św. Franciszka. Po drodze szukaliśmy symboli dzielnic i odpoczywaliśmy przy jednej z fontann. W klasztorze San Francisco prowadził działalność św. Bernardyn wywodzący się z Zakonu Franciszkanów. Urodził się on w 1380 roku – tym samym, w którym zmarła święta Katarzyna. Był on jednym z najbardziej znanych kaznodziei, który ganił bogatych i prosił o dawanie datków dla ubogich. Od jego imienia nazwę wziął radykalny odłam Zakonu Franciszkanów – Zakon Bernardynów.

Klasztor św. Franciszka

Wchodząc do wnętrza mamy wrażenie surowości. Na ścianach widzimy tylko charakterystyczne biało-czarne pasy, a na suficie drewniane belki. Bazylika nie jest podzielona na nawy, a w bocznych ołtarzach i na środku wiszą flagi dzielnic miasta.

Klasztor św. Franciszka w środku

W prawej części transeptu znajduje się kaplica, która upamiętnia cud z 1730 roku. Odnaleziono wtedy 223 z 351 skradzionych uprzednio hostii. Opłatki są do dzisiaj przechowywane w specjalnym relikwiarzu. Co jakiś czas lub na specjalne życzenie przychodzi ksiądz, żeby pokazać go turystom.

Basilica Cateriniana San Domenico – Bazylika św. Dominika

W drugiej części miasta znajduje się klasztor San Domenico. Został wzniesiony w XII wieku i związany jest ze świętą Katarzyną Sieneńską z zakonu Dominikanów. Wchodząc do środka na prawo widzimy kaplicę poświęconą tej świętej. Przechowuje się tam jedynie czaszkę, bo jej grób znajduje się w Rzymie. Wejście do kościoła jest darmowe, ale nie można w jego wnętrzu robić żadnych zdjęć.

Sanktuarium św. Katarzyny – jej dawny dom

W mieście niedaleko bazyliki znajduje się dom rodziny świętej Katarzyny, w którym mieszkała jako zakonnica. W środku znajdziemy renesansową loggię oraz kilka kaplic. Święta Katarzyna sieneńska jest jedną z najbardziej znanych świętych kościoła katolickiego. Dyktowała ona listy do różnych osobistości prosząc o zaprzestanie wojen. Według legendy skłoniła papieża Grzegorza XII do opuszczenia Awinionu i przeniesienia stolicy papiestwa z powrotem do Rzymu. Po jej śmierci odkryto, że nosiła stygmaty, które skrzętnie ukrywała przed światem.

Frontebranda

To jedna z najpiękniejszych fontann w Sienie, pochodzi z XIII wieku i została zbudowana w stylu gotyckim. Dawniej była dużo większa i miała wydzielone sekcje przeznaczone na wodę pitną, dla zwierząt oraz do prania. Gdy przybyliśmy na miejsce woda była tu krystalicznie czysta i pływały w niej duże kolorowe ryby, ale nie jest zdatna do picia. Wspominał nawet o niej Dante Alighieri w Boskiej Komedii.

Z fontanny wspięliśmy się z powrotem na górę, żeby zobaczyć plac katedralny. Na górze okazało się, że obok, nieco ukryte, były schody ruchome :), widoczne na drugim zdjęciu.

Duomo di Siena

Katedra w Sienie

Katedra została ukończona w 1215 roku w prawie i w takim samym stanie pozostała do dzisiaj. Od wieków Siena, tak samo jak Piza i Lukka, rywalizowała z Florencją o dominację. Gdy katedra była już prawie ukończona do budowniczych dobiegła wieść, że Florencja buduję większą katedrę. Wtedy zdecydowano, że nawa główna stanie się transeptem (nawą poprzeczną), a kościół zostanie rozbudowany na boki. Niestety ze względu na brak funduszy budowa nie została dokończona. Gdyby prace doprowadzono do końca katedra byłaby największym kościołem we Włoszech. Niedokończona, częściowo scalona z innymi budynkami, nawa główna wygląda bardzo dziwnie, a zresztą sami zobaczcie 😉

Katedra w Sienie, w przeciwieństwie do katedry we Florencji, w środku również robi wrażenie. Bilet wstępu do wszystkich obiektów znajdujących się na placu kosztuje 20 euro. Jeżeli chcecie obejrzeć wnętrze któregoś z kościołów w Toskanii to polecam wejście do katedry w Sienie.

Katedra w Sienie

Katedra jest połączeniem stylu romańskiego i gotyckiego. Tak jak w katedry Pizie i Lukce zbudowana jest z czarnego i białego marmuru. Fasada została zaprojektowana przez pizańskiego rzeźbiarza – Giovanniego Pisano. Większość widocznych obecnie posągów zostało zastąpionych kopiami. Gotycka jest rozeta widoczna na górze fasady. Natomiast szczytowe mozaiki zostały zaprojektowane dopiero w XIX wieku przez artystów weneckich, ponieważ wcześniej brakowało na nie pieniędzy.

Na tyle katedry znajduje się baptysterium, które w tym przypadku nie jest osobnym budynkiem, więc łatwo je przeoczyć. Na początku nawet myśleliśmy, że jest to tył katedry.

Baptysterium

Szpital Santa Maria della Scala

Szpital Santa Maria della Scala

Na przeciwko katedry znajduje się jeden z najstarszych szpitali w Europie. Wzniesiony w XII w., pełni obecnie rolę muzeum. Kiedyś podstawową działalnością szpitala była opieka nad dziećmi, biednymi, chorymi i pielgrzymami.

La Rocca- Forteca Medyceuszów

Jak większość Toskańskich miast Siena posiada mury i fortece. Forteca Medica została zbudowana XVI wieku po opanowaniu Sieny przez Medyceuszy. W fortecy znajduje się jedna z popularniejszych pinakotek o oryginalnym kształcie. Niestety podczas naszego pobytu była zamknięta.

Forteca Medyceuszów

Byliście kiedyś w Sienie podczas Palio lub widzieliście jakiś podobny festyn na żywo? A może dopiero wybieracie się do Sieny? Dajcie znać czy wpis był dla Was przydatny. Jeśli maci jakieś pytania piszcie w komentarzach.

Jeśli chcecie się wybrać do Sieny i mieć tani nocleg w samym centrum, jakieś 2 min spacerkiem od campo, to polecam wam hostel, w którym spaliśmy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *