Schody pod Tarnicą

Tarnica – nie takie wejście straszne jak je malują, czyli jak ominąć wszędobylskie schody

Dziś opiszę wam ostatnią trasę, która zrobiliśmy w Bieszczadach. Wejście na Tarnicę uważana jest za jedno z trudniejszych ze względu na strome podejście po schodach. Postanowiliśmy olać wszystko co przeczytaliśmy w przewodnikach i przejść trasę w odwrotnym kierunku 😉

Podejście

Wędrówkę na szczyt rozpoczęliśmy w Ustrzykach Górnych. Wejście na szlak mieliśmy niedaleko kwatery, w której się zatrzymaliśmy. W tym dniu pogoda od rana była kapryśna, więc na mokry od deszczu szlak poszliśmy dopiero Około godziny 10. Podejście było podobne jak na Małą Rawkę, bo trasa biegła przez las, ale była o wiele mniej stroma.

Początek podejścia na Tarnicę z Ustrzyk Górnych
Początek podejścia na Tarnicę z Ustrzyk Górnych

Potem zaczęły się połoniny i po kilkunastu minutach podejścia szliśmy dalej prawie płasko. Na koniec podeszliśmy trochę na Tarniczkę i po zejściu zrobiliśmy sobie dłuższy odpoczynek.

Podejście pod Tarnicę z Ustrzyk Górnych
Podejście pod Tarnicę z Ustrzyk Górnych

Tarnica

Następnie czekało nas tylko 15-minutowe wejście na Tarnicę, a następnie zejście tą samą drogą. Przy tym krótkim odcinku stwierdziłam, że podejście po schodach nawet nie jest takie złe. Może dlatego, że szybko mi poszło, a może w przewodnikach pisali prawdę i nie takie schody straszne jak je malują? Trudno ocenić.

Ostatecznie cała trasa na Tarnicę zajęła nam ok. 3 godzin, czyli 1 godz. dłużej niż podchodząc schodami, ale uważaliśmy wtedy, że lepiej będzie przejść się po płaskim terenie dłużej i zejść schodami, niż nimi wspinać.

Bukowe Berdo

Jeśli macie jeszcze czas i siłę możecie wydłużyć trasę i wejść na Bukowe Berdo, przejść kawałek połoniną i wrócić lub zejść do Mucznego. Na zachętę powiem, że trasa jest polecana przez wielu turystów ze względu na walory widokowe. Nam z powodu pogody nie wystarczyłoby czasu, więc musimy tu jeszcze kiedyś wrócić 🙂

Bukowe Berdo (po lewej) i Krzemień po prawej
Bukowe Berdo (po lewej) i Krzemień po prawej

Jeśli wybierzecie się na Bukowe Berdo z podnóża Tarnicy musicie najpierw zejść w dół schodami do przełęczy, a następnie wspiąć się po schodach na górę na połoninę. Musicie też pamiętać, że Mucznego do Ustrzyk Górnych lub Wetliny jest spora odległość i za pełnego busa liczą sobie jakieś 100 zł. Dobrze jest umówić się wcześniej telefonicznie, bo w przypadku braku busa możecie mieć problem z wydostaniem się stamtąd, a w nocy po parku lepiej nie chodzić.

Zejście

Zejście schodami od podnóża Tarnicy do Wołosatego, gdzie zakończyliśmy wędrówkę zajmuje trochę ponad 1 godzinę. Niestety kolana trochę dają o sobie znać przy zejściu. Gdy dotarliśmy na dół ok. godz. 14:30 na pobliskim parkingu stał bus i autobus PKSu. Autobus jeździ bardzo rzadko, 2-3 razy dziennie, więc akurat się załapaliśmy. Koszt podwózki to 4 zł za osobę. Większość turystów nie była zainteresowana busem, więc koszt przejazdu do Ustrzyk Górnych wyszedłby znacznie drożej niż PKSem. Jeśli macie siłę i ochotę możecie wrócić do Ustrzyk pieszo. Niektórzy tak robią, bo odległość między miejscowościami to około 6 km.

Byliście kiedyś na Tarnicy lub Bukowym Berdzie? Wchodziliście schodami? Jak wspominacie wejście?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *