wakacje w Grecji

Wybierasz się na wakacje do Grecji? – przeczytałeś mitologię? :)

Nie ważne czy jedziesz na wyjazd od początku do końca zorganizowany (zwiedzanie, wypoczynek albo łączysz te dwie formy) czy zwiedzasz Grecję samodzielnie, fajnie jest sobie przypomnieć czasy podstawówki i jeszcze raz przeczytać” Mitologię” Jana Parandowskiego.

Wybierając się na wycieczkę objazdową po Grecji często odwiedzamy takie miejsca jak Ateny, Epidauros, Delfy, Kreta, Termopile, Olimpia, Mykeny i wiele innych. Jeśli nie zajmujemy się na co dzień historia, nie mieszkamy w Grecji itp to te nazwy może coś nam mówią, bo pamiętamy je z historii lub ze wspomnianej mitologii czytanej jako lektura w podstawówce ale nic poza tym.

Ja z racji tego ze wybieram się tam we wrześniu, postanowiłam przypomnieć sobie najważniejsze mity i tym samym lepiej połączyć moją wiedzę i wyobrażenia z zabytkami, które zobaczę na trasie wycieczki.

Książka ta to chyba najbardziej znana mitologia grecka i rzymska. Początek  to bardziej obszerne wyjaśnienie religii greków od początku istnienia tej kultury aż po czasy tworzenia się najbardziej znanych mitów o 12 głównych bogach greckich na czele z Zeusem, który zasiadał na górze Olimp. Z racji tego wstęp może być dla niektórych trochę nudnawy, ponieważ autor szczegółowo opisuje najdawniejsze wierzenia oraz przedstawia historię tworzenia się mitów, które znamy do dziś.

Potem czytamy ” Na początku był chaos…” i wszystko staje się jasne (zaczynamy sobie powoli przypominać kim byli Uranos i Gaja, Kronos i Reja a potem inni bogowie)

Moim zdaniem odwiedzając jakiś kraj powinniśmy skupić się na jego zwyczajach,  kulturze i religii lepiej poznajemy samych ludzi tam mieszkających i lepiej ich rozumiemy. Nie jestem zwolenniczką wakacji all inclusive i leżenia na plaży cały dzień. Chociaż nie mam nic przeciwko ludziom, którzy tak wypoczywają, ponieważ rozumiem, że każdy ma prawo czasami do błogiego relaksu :), odpoczynku od pracy i oderwania od codzienności.

Wybierając się na urlop zawsze starannie przygotowuję się do wyjazdu. Niezależnie od tego czy zwiedzam miasta z przewodnikiem czy samodzielnie. Stąd pomysł żeby przeczytać Mitologię i już miesiąc wcześniej wczuć się w klimat tego kraju.

Może Wy też spróbujecie?
Uwaga!!! to wciąga 🙂
miłego dnia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *