Zamek w Łańcucie

Zamki i pałace w Polsce: #1 Łańcut – jedna z najpiękniejszych rezydencji na Podkarpaciu

Niniejszy post rozpoczyna na blogu nowy cykl postów o najładniejszych zamkach i pałacach w Polsce. Zamki i pałace to jedne z obiektów, które najbardziej lubię zwiedzać. Dziś wybrałam zamek, który odwiedziłam stosunkowo niedawno, a oprowadzanie po wnętrzach pałacowych bardzo mi się podobało.

Dlaczego warto tam pojechać?

Zamek w Łańcucie ma jedne z ładniejszych i oryginalnie zachowanych wnętrz pałacowych. Osiemdziesiąt pomieszczeń pałacu zostało odnowionych, a remont zakończył się w 2016 roku, czyli stosunkowo niedawno.

Jeśli szukacie podobnego obiektu z dobrze zachowanymi pomieszczeniami, to koniecznie pojedźcie do zamku w Pszczynie w województwie śląskim.

Trochę historii

Zamek został wzniesiony przez Stanisława Lubomirskiego w XVII w. Jak na te czasy był nowoczesnym zamkiem w stylu „Palazzo in Forteca”, czyli pałac, którego każdy narożnik otoczony jest bastionem lub basteją.

Jeśli podobają się Wam takie zamki to w niedalekiej okolicy znajdziecie je również w Ujeździe (Krzyżtopór) i Baranowie Sandomierskim.

Ale wróćmy do historii 🙂 Pod koniec XVIII wieku kolejna właścicielka zamku – Izabella z Czartoryskich Lubomirska – przekształciła zamek w zespół pałacowo-parkowy. Zamek był ponownie przebudowany w stylu neobarokowym pod koniec XIX w. przez Romana Potockiego i Elżbietę z Radziwiłłów Potocką.

Zwiedzanie pałacu

Pałac zwiedzaliśmy z przewodnikiem, jest też dostępna opcja z audio-przewodnikiem. Program obejmujący zamek ze stajniami i wozownią zajmuje około 1,5 godziny. Najciekawsze są bogate wnętrza z XVIII wieku. Każda sala jest inna 🙂

Stajnia i wozownia

W osobnym budynku oddalonym trochę od pałacu znajduje się stajnia z boksami dla koni, miejsce gdzie stoją obecnie powozy oraz pokój myśliwski. Ciekawostką jest, że konie miały boksy obite materiałem, żeby nie raniły się ocierając o drewno. Jak widać na zdjęciach to już przeszłość…

Za dodatkową opłatą możemy zwiedzić wnętrza drugiego piętra, storczykarnię oraz wystawię ikon. Te pozycje dostępne są bez przewodnika. Szczegóły znajdziecie w cenniku na stronie Zamku.

Uwaga bonus!!!

Dla tych, który nie wybierają się w tę okolicę w najbliższym czasie mam wirtualne zwiedzanie pomieszczeń na jednym z pięter pałacu 🙂

Byliście w Łańcucie? Jak wrażenia? Który z zamków lub pałaców w Polsce polecacie na kolejne zwiedzanie? O jakim zamku bądź pałacu chcecie przeczytać na stronie? Piszcie w komentarzach! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *