Zamki i pałace w Polsce: #2 Krasiczyn – niebanalne wieże i wielkie sgraffito

Jako drugi w cyklu najpiękniejszych zamków i pałaców opiszę wam zamek w Krasiczynie, znajdujący się w województwie podkarpackim. Jego cechą charakterystyczną jest to, że każda z wież (baszt) jest inna. Całość jest zbudowana stylu renesansowym z elementami manierystycznymi. Jest on również wizualnie interesujący z zewnątrz, ponieważ posiada ozdobne krużganki i podcienia a sgraffito którymi są one pokryte podobno należą do największych w Europie.

O zamku słów kilka

Zamek został zbudowany przez Stanisława Krasickiego i jego syna na przełomie XVI i XVII wieku. Jak już wcześniej wspominałam każda z baszt wygląda inaczej i nosi inna nazwę. Są to baszty: Boska (zwieńczona kopułą), Papieska (z attyką), Królewska (z 6 narożnymi wieżyczkami) oraz Szlachecka (zwieńczona koroną Zygmunta III Wazy), nazwane tak w celu pokazania szacunku Krasickiego do tych stanów. Dziedziniec także robi duże wrażenie, bo całą jego powierzchnię pokrywa sgraffito oraz ciekawe attyki. Każda ze ścian dziedzińca zdobiona jest sgraffito z motywem przedstawiającym kolejno sceny biblijne, popiersia cesarzy, wizerunki królów i sceny myśliwskie.

Zwiedzanie

Zakupiliśmy bilety na zwiedzanie z przewodnikiem na konkretną godzinę, więc korzystając z czasu przeszliśmy się po rozległym parku z ciekawymi okazami drzew. Z ciekawostek warto wspomnieć, że na początku XIX wieku Krasiczyn przeszedł w ręce rodziny Sapiechów, którzy zapoczątkowali zwyczaj sadzenia drzew z okazji narodzin dziecka. Jeżeli urodził się syn – był to dąb, a jeśli córka – lipa. W rodzinie Sapiechów urodził się późniejszy kardynał Adam Sapiecha, który udzielał święceń kapłańskich przyszłemu papieżowi Janowi Pawłowi II.

Park

Zamek tak samo jak np. ten w Baranowie Sandomierskim został rozkradziony przez Rosjan po II wojnie światowej. Z tego powodu we wnętrzu nie znajdziemy zbyt wielu oryginalnych elementów wyposażenia i mebli.

Trasa zwiedzania obejmuje tylko kilka sal, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski i kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ze względu na piękne sgraffito i zdobienia w kaplicy zamek stanowi popularne miejsce na sesje ślubne 🙂 Prawdopodobnie nie uda wam się obejść zamku z każdej strony, nie mniej jednak, jeśli chcecie poznać historię tego miejsca opowiedzianą przez przewodnika i przejść się po parku, to po prostu musicie kupić bilet 🙂

Ceny biletów

Zamek zwiedzać możemy jedynie z przewodnikiem. Cena obejmuje wejście do parku, nie ma możliwości kupienia biletu wstępu na sam zamek (Stan rok 2019 rok).

  • Normalny – 12 zł + 4 zł
  • Ulgowy – 8 zł + 2 zł (dzieci, młodzież szkolna, studenci, seniorzy)

Dostępny jest też pakiet obejmujący wstęp do parku, zwiedzanie zamku z przewodnikiem, wejście na wieżę zegarową oraz zejście do lochów. Dwa ostatnie możemy również zwiedzić bez przewodnika poza pakietem w cenie 5 zł każdy.

  • Normalny – 23 zł
  • Ulgowy – 17 zł

Niestety jednym z minusów jest fakt, że zamek jest krótko czynny – ostatnie wejscie jest o 16:00, a poza sezonem (od 16 października do 14 kwietnia) zwiedzanie możliwe jest do godziny 15:00 po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Dajcie znać w komentarzach czy ten wpis zachęcił was do do odwiedzenia zamku? A może już w nim byliście? Co wam się najbardziej podobało?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *