Schody na dziedzińcu

Zamki i pałace w Polsce: #3 Baranów Sandomierski, czyli Mały Wawel

Dziś opiszę zamek w Baranowie Sandomierskim leżący w województwie podkarpackim. Najlepiej prezentuje się on z lotu ptaka. Z zewnątrz, choć odnowiony, trudny do uchwycenia w kadrze, bo otoczony drzewami. Na zamku kręcono m.in. serial „Czarne chmury”.

Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim

Historia

Zamek został zbudowany w stylu renesansowym na przełomie XVI i XVII wieku w przez rodzinę Leszczyńskich. Zaprojektował go pochodzący z Florencji architekt Santiego Gucci. Wcześniej na miejscu zamku stał dwór rycerski należący do rodziny Baranowskich. Ostatnim z rodu Leszczyńskich było Stanisław, król Polski w latach 1704–1709 i 1733–1736. Potem zamek miał wielu właścicieli i kolejno przechodził w ręce rodów: Wiśniowieckich, Sanguszków, Lubomirskich, Małachowskich, Potockich i Krasickich. Pod koniec XIX w. został wystawiony na licytację i zakupiony przez rodzinę Dolańskich, w której rękach pozostawał aż do wybuchu II wojny światowej. Z tego okresu pochodzi secesyjna kaplic z witrażem Józefa Mehoffera i kaplicą Jacka Malczewskiego.

Na dziedzińcu znajdują się bardzo ładne renesansowe schody i dzięki nim zamek nosi nieoficjalną nazwę Małego Wawelu. Sama bryła zamku wzniesiona jest na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem z krużgankami.

Zwiedzanie

Pierwsza opłata w wysokości 2 zł czeka nas za wejście do parku otaczającego zamek. Indywidualnie możemy zwiedzić zbrojownię rycerską, ale w czasie naszego pobytu była zamknięta bezterminowo.

Zamek możemy zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, wejścia są o konkretnych godzinach, a bilet normalny kosztuje 15 zł. Oprowadzanie obejmuje tylko kilka sal z dość ubogim wyposażeniem oraz secesyjną kaplicę zamkową. Przewodnik przybliży nam historię zamku, który został praktycznie do zera ograbiony po wojnie przez armię radziecką. W trakcie zwiedzania warto zwrócić uwagę na dobrze zachowane wykładziny z lat 60-tych XX w. 🙂

W sezonie zimowym (od 1 października do 31 marca) zamek jest czynny w godzinach 9:00-16.00. Ostatnie wejście z przewodnikiem o godzinie 15:00. Natomiast w sezonie wiosenno-letnim (od 1 kwietnia do 30 września) zamek jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 9:00-18:00, a ostatnie wejście z przewodnikiem analogicznie – o 17:00.

Co teraz dzieje się na zamku?

Obecnie w zamku organizowane są śluby (na dziedzińcu większość miejsca okupuje namiot), można wynająć pokoje w komnatach zamku, a w podziemiach działa restauracja. Ta ostatnia dość wysoko ceni sobie małe i umiarkowanie smaczne porcje jakie serwuje. Jednak głównym powodem, by do niej nie zaglądać jest powolna i nierozgarnięta obsługa – nawet na zupę czas oczekiwania jest długi a kelnera przy stoliku prędko się nie doczekacie.

Na obrazach w białym korytarzu (galeria Tylmanowska) znajdziecie widoki z włoskich miast i miasteczek, jest tam między innymi Florencja, którą opisałam na blogu 😉

Byliście kiedyś w Baranowie Sandomierskim? Jak podoba wam się zamek? Jakie inne zamki polecacie odwiedzić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *