Zamki i pałace w Polsce: #4 Pałac w Pszczynie, czyli jedne z najbogatszych wnętrz w Polsce

Zamek w Pszczynie, znajdujący się w województwie śląskim, zrobił na mnie duże wrażenie. Jeszcze w żadnym z zamków, które odwiedziłam do tej pory nie widziałam tak dużej liczby oryginalnie zachowanych pomieszczeń. Pszczyna po prostu musiała znaleźć się na mojej liście najciekawszych zamków i pałaców w Polsce. Nie przedłużając zapraszam Was do czytania i oglądania.

Dlaczego warto tam pojechać?

Pałac może poszczycić się wspaniałą kolekcją zbiorów i oryginalnie zachowanych wnętrz z przełomu XIX i XX wieku. Zachowały się tam m.in. dziewiętnastowieczne lustra o powierzchni 14 m² każde, znajdujące się w sali koncertowej. Jak dla mnie był to najlepiej zachowany pałac spośród tych, które do tej pory odwiedziłam. Zwiedzanie było dosyć długie i zobaczyliśmy pomieszczenia na kilku piętrach. Warto połączyć zwiedzanie pałacu z wizytą w zagrodzie żubrów i rozległym parkiem w stylu angielskim.

Trochę historii

Zamek został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim, na planie czworoboku z czterema wieżami. Następnie został przebudowany na pałac renesansowy, a w drugiej połowie XVIII w. na pałac barokowy. Obecnie jest to styl neobarokowy.

Za czasów zamieszkiwania w pałacu ostatniego rodu Hochbergów z Książa, powstało tu ogromne założenie parkowo-pałacowe. Jeden z późniejszych książąt, Hans Heinrich XV, ożenił się z Marią Teresą Oliwią Hochberg von Pless, zwaną Daisy (stokrotka). Była ona uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet tamtych czasów. W ogrodzie znajduje się jej posąg i ławeczka.

Ławeczka księżnej Daisy
Ławeczka księżnej Daisy

Za czasów I wojny światowej zamek był kwaterą główną wojsk niemieckich i mieszkał w niej cesarz Wilhelm II. Zamek pozostawał w rękach Hochbergów po I i II wojnie światowej, ale mimo to został po części zniszczony przez wojska niemieckie. Ostatni przedstawiciel rodu nadal żyje i mieszka w Niemczech.

Zwiedzanie

Do zwiedzania udostępnione są aż dwa piętra pałacu i parter. Koszt godzinnego zwiedzania pałacu z przewodnikiem to 20 zł (stan na 2020 rok). Oprócz pałacu i ogrodów możemy zwiedzać także stajnie książęce, wozownię, młyn i garaże.

Byliście kiedyś w tym pałacu? Jakie inne zamki i pałace polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *